Kuzey Makedonya GeziSanatTürkiye Gezi

2 Yorum

Müzik ve Resmin Buluşma Adresi: Kuzey Makedonya Kültür Merkezi-İstanbul

02 Haziran 2023 saat 14.00 ‘de Kuzey Makedonya ’dan gelen kadın sanatçılar Jelldez Asani koordinatörlüğünde; Piyanist Teuta Alimi Selmani, Ressam Ebru Selman, Ressam Drenusha Palloshi ve Ressam Lulzime Leka-Mulaku, “Sinestezi – Synesthesia” isimli müzik ve resim performansını gerçekleştirdi.

Kuzey Makedonya Kültür Merkezi/İstanbul ‘da gerçekleşen algı çaprazlaması etkinliğine Bir Balkan Esintisi adına katılım sağladık. Üç saat süren programa ilgi yoğundu. Müziğin ve resmin uyumunun oluşturduğu bileşik hissin etkisini yaşamak isteyenler için girişin serbest olduğu ve konfirmasyona gerek olmayan etkinlikte; sanatla coşan konuklara kültür merkezince kokteyl ikramında bulunuldu.

Kültür Merkezinin tanıtım broşüründe yer alan İngilizce tanıtım metninde etkinlikten şu şekilde söz edilmiştir:

“SYNESTHESIA: The theme of the exhibition and this organized event is “Synesthesia”, which is based on the paradigm of synesthesia and is the most prominent phenomenon among artists.The performance includes the musical instrumental theme “Our songs” by Teuta Alimi Selmani, which she will perform on the piano. Meanwhile, the artists Lulzime Leka Mulaku, Drenusha Paloshi, and Ebru Selman will be invited to listen to the selected musical piece, which will inspire them and spark their imagination. The musical interpretation encourages them to work in through their strokes and their familiar style and handwriting, but at the same time they will surely choose a completely new form of expression. Sensory stimuli create effects of synesthesia and simultaneously, with the combination of senses, the perception of color and sounds they create a visual vibrato. In the end, the artistic work produced will be varied and diverse, depending on the inspiration and reaction obtained from the musical piece. The collaboration and joint action between the artists will last about three hours, and we will have the opportunity to see the final result of their artwork, which will be acrylic technique applied on canvas. This performance contributes to the exchange of skills in the field of culture and art, which is an effective challenge, especially between the visual and musical symbols that results in Synesthesia – viewing color transformed into music and music transformed color.”

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Teuta Alimi Selmani
  6 Haziran 2023 19:01

  Sitenizde Balkan kültürüyle ilgili çok güzel şeyler okudum. Bu konuda gerçekten mutluyum! Ayrıca Synesthesia performansımız hakkında da yazdığınız için kendimi özel hissettim. Gelecekte sizinle iletişimde olmak istiyorum çünkü günlük hayatımızla ilgili, müzik, sanat ve kültür hakkında birçok şey paylaşabileceğimizi düşünüyorum. İyi şanslar dilerim!

  Yanıtla
  • NeclaDursun
   6 Haziran 2023 20:51

   Değerli Teuta Alimi Selmani, Sizin ve diğer katılımcı sanatçıların Synesthesia performansını izlemek de hakkında web sitemizde yazmak da büyük keyifti. Sitemizdeki Balkan kültürüne ait içerikler hakkındaki yorumunuz bizim için çok değerli, teşekkür ederiz. Ek olarak; gelecekte gündelik hayat, sanat, müzik ve kültür hakkında etkileşimde bulunmak bize mutluluk verir. İyi şans gelecekte yapacaklarımız için de olsun. Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak teşekkür eder Kalkandelen ‘e selam ederiz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü