Bosna Hersek GeziYaşam

0

Abdulah Sidran’a Veda

Çağdaş Bosna edebiyatının önemli isimlerinden Abdulah Sidran yaşamını yitirdi. Yazar, şair, dramatist ve senarist kimlikleriyle Bosna Hersek ve Boşnak halkı için önemli bir yere sahip olan Sidran uzun zamandır sağlık problemleriyle yüz yüzeydi. Abdulah Sidran’ın 80 yaşında hayata vedasıyla bir çoğu şiir kitabı olan eserleri öksüz kaldı.

Gorajde yakınlarındaki bir köyde yaşadığı bilinen yazarın; İtalyanca, Fransızca, Çekçe, İngilizce, Arapça, İsveççe ve Makedonca başta olmak üzere çeşitli dünya dillerine çevrilmiş eserleri bulunuyor. Saraybosna Tabutu ve Şahbaz en bilinen şiirlerinden olurken Türk okurlar onu Hüseyin Gül tarafından çevirisi yapılan Srebrenicalı Anaya Gözyaşı şiiriyle tanımakta.

1944 Saraybosna doğumlu Sidran ilk ve orta öğrenimini Zvornik ve Saraybosna’da tamamladı. Ardından Saraybosna Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden mezun oldu. Bosna Hersek’in bağımsızlık mücadelesine katkıları olan yazar gençlik yıllarında gazetecilik ve editörlük yaptı. Kendisini Saraybosna Şairi olarak tanımlayan, Bosna Hersek Bilim ve Sanat Akademisi üyesi Abdulah Sidran, Bosna Hersek Radyo Televizyonu’nda 1992’ye kadar oyun yazarı olarak çalıştı.

Yaşadığı coğrafyanın tarihini ve kültürel zenginliklerini yansıttığı eserlerinde Bosna’nın sosyal yapısına da değinmektedir. Eserlerinde bireysel hafıza ve kolektif bellek temalarına da yer veren yazar okuyucularına tarihsel bir perspektif sunarken insan ruhunun girift noktalarına dair çarpıcı gözlemlerine ortak etmekte. Aynı zamanda senaryo yazarlığıyla da öne çıkan Sidran ,Babam İş Gezisinde, Dolly Bell’i Anımsıyor musun? ve Kusursuz Çember filmlerinin senaristidir.

Edebi eserlerinde Avdo mahlasını kullanan yazarın Babam İş Gezisinde adlı filmi Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanırken Bosna Savaşı esnasında yayımlanan Saraybosna Tabutu isimli şiir kitabı Fransız Pen Merkezi’nden Özgürlük Ödülü’ne layık görüldü.

2019 yılında Türkiye ziyareti esnasında iki ülke arasındaki dostluğun önemini dile getirerek Bu gezegende Türkiye’den başka bir dost görmüyoruz. Bu dostluk soyut anlamda çok güzel bir ilişkiye dayanıyor ancak somut adımlar da atmalıyız diyerek iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesi yönündeki beklentisini dile getiren yazar satranç konusundaki ustalığıyla tanınmakta ve Usta Adayı unvanını taşımaktaydı.

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak;  11 Temmuz 2007 tarihinde Saraybosna’da kaleme aldığı duygu yüklü ‘’Srebrenica’lı Anaya Gözyaşları’’ isimli şiirinin bir bölümüyle ona veda ederken nurlarda uyusun diyoruz. 

Suze Majki Srebrenice / Srebrenica’lı Anaya Gözyaşları

Acaba onlar

Biz burada duran

Ve buradan

Sanki gerçekten yaşıyormuş gibi

Öyle konuşan

Bizlerin

Gerçekten yaşadığımıza inanıyorlar mı ?

Bir zamanlar sahip olduğumuz

Sağlık ve akıldan

İçimizde arta kalana

Sağlık denildiğini mi zannediyorlar?

Akıl denildiğini mi zannediyorlar ?

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü