Kosova GeziKuzey Makedonya Gezi

0

Şar Dağları (Mali Sahrr)

Bir yanı Kosova bir yanı Makedonya’dır Şar Dağları’nın. İki tarafına iki güzel şehir sırtını yaslamıştır; Makedonya’nın Tetova Kosova’nın Prizren şehirleri. Asırlık ağaçları ve bitki örtüsü ile yemyeşildir.

Küçük nehir ve akarsuları ile dağ bisikleti ve dağ yürüyüşü için nadir güzellikte bir parkurdur. 30 Haziran 2013  tarihinde yedinci kez düzenlenen bisiklet maratonu yarışı esnasında ilan edilen olumsuz hava koşullarına rağmen bisikletseverler Popova Şapka Kayak Merkezi’nde buluşmuşlardır.

Şar Dağları, bir spor dalına ev sahibi olmanın yanı sıra şarkılara, şiirlere, kitaplara, halk hikayelerine konu olmuştur.

Hale Seval “Üsküp’ün İçinde Kumaş Biçerler” isimli kitabının 7. ve 8. sayfalarında dağın iklimini şöyle anlatmıştır;  “Titredim, hepimiz titredik; sert esinti gözkapaklarımıza yerleşmeye çalışan uykuyu avuçlayıp, dağların arkasına götürdü. Şar Dağı’nın gölgesinde uyku haramdı gözlerimize…..Mali Sahrr ın rüzgârı bize döndü.”  (Mali: Arnavutça “dağ” demektir)

Meşhur Vardar Ovası türküsünde “Mayadağ’dan kalkan kazlar” denilen yerin o coğrafyada bir dağ bulunmaması nedeniyle aslında Şar Dağları olduğu söylenmektedir. Bir diğer örnekte ise; çığ olup esir aldığı üç çobanın serbest kalmak için dağa yalvarışlarını konu alan halk türküsünde ana karakterdir.

“Raspukala, raspukala Şar Palnina.

Ajde raspukala, raspukala Şar Planina.

Mi pothvati mi pothvati tri ovçara.

Ajde tri ovçara, tri ovçara, tri çobana.”

(Anlamı: Yere eğildi Şar Dağı. Heyelan olup üç çobanı çığ altında bıraktı.)
Not 1: Okuduğunuz yazım 27 Ocak 2021 tarihinde yazarportal.com’daki köşemde yayımlanan yazımın bir bölümüdür.
Not 2: Görsel Şar Dağları’nın Prizren’den alınmış görüntüsüdür.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü