Hakkımızda

Necla Dursun Kimdir?

1976 Sakarya doğumluyum. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Yerel Yönetimler Anabilim Dalı Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı’ndaki eğitimimi “Kuzguncuk Semt Tarihini İnsandan Okumak; Bir Seçki ile Şahsiyetler” konulu yüksek lisans tezimle tamamladım. Baba tarafım Kuzey Makedonya Kocacık Köyü göçmenidir. Finans sektöründe çalışıyorum. Eşim ve iki kızımla birlikte İstanbul’da yaşıyorum.

Sitenin Amacı

Balkan göçmeni bir aileye mensup olmam sebebiyle Kuzey Makedonya’daki akrabalarımıza ve diğer Balkan ülkelerine gerçekleştirdiğimiz seyahatlerimizde gördüklerimi, yaşadıklarımı, izlenimlerimden doğan tecrübelerimi, coğrafya hakkında okuduklarıma ilave ederek sizlerle paylaşmayı amaçlıyorum. Amacıma hizmet ederken gezmeyi ve gezdirmeyi sevmesi nedeniyle “Gezi”, mutfağa olan ilgisiyle bize enfes sofralar hazırlama merakıyla “Yemek” kategorilerinde eşim Gökmen Dursun’dan destek alıyorum.

Logo ve Hikayesi

Logo tasarımının şahsımı yansıtmasına özen gösterilerek içeresine birden fazla anlam gizlenmiştir.

“Balkanların kalbi” olarak nitelediğim Bosna Hersek’in coğrafi haritası logomuzun ana hatlarını oluşturmaktadır. Bu durumun nedeni; adını “Horion Bosona” dan alan “Bosna” eski dilde “iyi ve güzel insanların bölgesi” anlamına gelirken, sınırları itibariyle ülke haritasının bir kalbi anımsatması iyi ve güzel insanların ülkesi olduğunu teyit eder özellikte olmasıdır. Bosna’nın logomuzda etkin olmasının bir diğer sebebi ise; Srebrenitsa çiçeğine olan sevgim ve anısına olan saygımdır.

On iki farklı renkten oluşan logomuz, Balkanlardaki on iki ülkeyi temsil etmektedir. Her bir renk Balkan insanının etnisite ve kimlik bakımında çeşitliliğine vurgu yapmaktadır.

Logomuzun alt bölümünde bulunan kitap ikonu; Balkanların yeşil ormanlarını, bereketli topraklarını, dillere destan yeraltı zenginliklerini, özlem dolu göç hikayelerini, yaşanılan acılara rağmen çalışkan ve hayat dolu insanlarını anlatırken sitemizin böylesine renkli bir kitapmışcasına okunması isteğimi ifade etmektedir.

Yazmak için yola çıktığımız öyle bir kitaptır ki; şarkılarla, röportajlarla, filmlerle, hikaye ve romanlarla, gezilecek yerlerin tanıtımıyla, tadılacak yemeklerin tarifleriyle ve Balkanlar’dan gelen güncel haberlerle bezenmektedir.

Kitap sayfaları, yukarıda paylaştıklarımızın dışında “dalgalanan kadın saçları” olarak da yorumlanabilir. Eğer logoya baktığınızda böyle değerlendiriyorsanız; binbir güzelliğe sahip Balkan ülkelerini hayranlıkla izleyen bendenizin saçları olarak düşünebilirsiniz.

Balkanların hikayesini elimin erdiği, gücümün yettiği, nefesimin ulaştığı noktaya kadar paylaşmak niyetiyle…

Necla DURSUN

info@necladursun.com

Bizden Haberdar Olun!

Menü