Bosna Hersek GeziSanat

0

Hassas ve Güçlünün Pırıltılı Tezatı Arter Sanat Galerisi’nde

Kasnaklar… İçlerinde beyaz tülbentler. Narin, pamuklu…  Çünkü Bosna’da beyaz tülbent yasın simgesi. Bosnalı sanatçı Šejla Kamerić, birey üzerindeki acıyı ve boşluğu anlatmış. Her bir kasnak birer göz bebeğiymişçesine.

Normal şartlarda nakış için kullanılan ahşap kasnaklar hüzünlü birer göz gibi düşünülmüş. Ondan iplik iplik süzülen gözyaşları ise iğneler olmuş. Acının bıraktığı hissi anlatan iğneler…

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak Şubat 2024’de İstanbul Arter Sanat Galerisi’nin Kendi Gölgesinde adlı koleksiyonda gördüğümüz ‘Missing-Kayıp’ adlı eserin sahibi Sarajevo’da ve Berlin’de yaşantısını sürdüren Šejla Kamerić.

O, eserlerinde pırıldayan hüznü ve güzelliği anlattığını söylüyor. Umudun ve acının, paylaşmayı amaçladığı hikâyelerin bir parçası olduğunu da… Temalarında ağrılıkla olarak; kişisel estetiği gözetirken, hassas malzeme seçimleriyle güçlü anlatımı gözler önüne sermeye çalışıyor. Hassas ve güçlü arasındaki tezatın etkisindeki Missing ‘de 2013 yılında meydana getirmiş.

Eserin Künyesi:

Sanatçı Adı: Šejla Kamerić

Eser Adı: Missing-Kayıp (2013)

Malzeme: Ahşap, kumaş, altın rengi iplik ve iğneler

Arter Sanat Galerisi’ndeki Kendi Gölgesinde adlı grup sergi hakkında tanıtım metninden bir bölüm: İç ve dış, kamusal ve mahrem, varlık ve yokluk, hafıza ve unutma, boşluk ve beden gibi tematik ikilikler etrafında kurgulanırken, bu kavramlar arasındaki ilişkilerden doğan ara bölgeleri araştırıyor. 25 sanatçının yapıtlarına yer verilen sergi; görünmezlik, belirsizlik, gizlenmiştik, muğlaklık gibi nitelikleriyle ziyaretçileri zihinlerinde uyanan izlerin peşinden gitmeye, gölgede kalanı aramaya, kendi düşünsel ve duygusal katılımlarıyla zenginleşecek bir sergi.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü