Bulgaristan GeziYaşam

0

“Çestita Baba Marta!”

Binlerce yıllık bir gelenek, tarih ve kültür taşıyıcısıdır marteniçka.

Her sene 1 Mart’tan itibaren bilekleri süsler. Onu sadece bir süs olarak tanımlamak yetersiz olur. Öyleyse biraz bahsedelim.

Kırmızı ve beyaz yünden yapılan marteniçkalar baharın gelişini müjdelerken Baba Marta (Marta Nine) günlerinin başladığının haber verir. Günümüzde hala devam ettirilen bu kültür mirası en saygın geleneklerden biri olarak kabul edilmekte. Bulgaristan’a has gelenekte halk yakınlarına ve arkadaşlarına “marteniçka” hediye ederler. Bu sembolle yıl boyunca başta sağlık ve bereket olmak üzere güçlü olmayı dilemektedirler.

Beyaz rengin uzun ömrü, kırmızı rengin sağlığı temsil ettiği bileklere takılan bu sembollerin bir kullanım süresi vardır ki bunu baharın bir diğer müjdecisi çiçekler belirler. Görülen çiçek açmış ilk meyve ağacına asılır. Yahut uçan ilk leylek  görüldüğünde doğaya bırakılır. Böylece tutulan dileğin kabul edileceğine inanılır. Diyelim ki etrafta ağaç yok. Bu durumda bir taşın altına bırakılır. Eğer taşın altında bir tane dahi karınca görülürse o yıl çok bereketli geçecek demektir.

Satın alınmayan, hediye edilmesi makbul olan Balkanlara kültürü marteniçkalarla hoş geldin bahar…

Kızım ve ben Mart’ın ilk günü marteniçkalarımızı takarak baharı karşıladık. Bu görsel de hatırası.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü