Sanat

1 Yorum

With Müzik Around The World – Müzik Dünyanın Her Yerinde

Evrenin ortak dilinin müzik olduğunu sıklıkla duyarız. Hatta dile getiririz. Bazı kaynaklarda evrenin ortak dilin bir değil iki tane olduğu, bunların geometri ve müzik oluğu yazmaktaysa da biz içeriğimizde müziğe odaklanacağız.

Bütün dilleri bilen bir sistem olan evrende müzik sadece bir ses değil frekansların da armonisidir. İşte bu armoni hem ruhlarımızı arındırmakta hem de bilinçlerimizi birleştirerek iletişim kurdurmakta. Biz tam da böyle bir akşam yaşadık İstanbul’da. Bizi müziğin tınılarıyla ve notaların uyumuyla birleştiren Kuzey Makedonya Kültür Merkezi’nin ‘With Müzik Around The World – Müzik Dünyanın Her Yerinde’ adlı dinletisi oldu.

29 Haziran Cumartesi 2024 saat 19.00 ‘da Kuzey Makedonya’dan müzisyenler: Obua Sanatçısı: Giorgi Petruşevski, Piyano Sanatçısı: Yordan Petruşevski’ye mithiş sesiyle eşlik eden Soprano: Deşira Ahmeti Krliu idi. İstanbul Filarmoni Cep Salonu’nda icra edilen programın onur konuğu ise  İnva Mula idi. Arnavut opera sanatçısı İnva Mula ‘Beşinci Element’ filminde The Diva Dance ‘ın sesi olarak dünya çapında biliniyor. (Filmde sesinin uzaylı olmasını teminen üzerinde bilgisayar efektlerinin kullanıldığını belirtelim.)

Kuzey Makedonya Kültür Merkezi ve İstanbul Filarmoni Derneği taraflarınca ortaklaşa düzenlenen dinletide Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak bulunmaktan mutluluk duyduk. İstanbul’un dört bir yanından gelen konukların yanısıra Bodrum’dan konseri dinlemeye geldiğini dile getiren konukların varlığını duymamız müziğin dünyayı kucaklamasının ispatı gibiydi. Şişli Kenter Tiyatrosu’nun üstündeki salondan Halaskargazi Caddesi’ne yayılan melodilerle müziğin evrenselliği İstanbul’un sokaklarına yayıldı.

Piyano Sanatçısı: Yordan Petruşevski, Opera Sanatçısı İnva Mula, Soprano: Deşira Ahmeti Krliu,Obua Sanatçısı: Giorgi Petruşevski (sol baştan sırayla)

Piyano Sanatçısı: Yordan Petruşevski, Soprano: Deşira Ahmeti Krliu,Obua Sanatçısı: Giorgi Petruşevski yoğun alkış aldı

Kuzey Makedonya Kültür Merkezi Müdürü Valmir Aziri ile Kültür Merkezi Sorumlusu Hülya Hilmi konuk sanatçılara hatıra olarak yağlıboya tablo ve çiçek takdiminde bulundu

Necla Dursun konuk sanatçılarla birlikte

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

1 Yorum. Yeni Yorum

  • Kuzey Makedonya’dan Istanbul’a gelen müzisyenler: Obua Sanatçısı Giorgi Petruşevski, Piyano Sanatçısı Yordan Petruşevski ve onlara eşlik eden Soprano Deşira Ahmeti Krliu… Oradaydım ve konseri dinledim. Harikaydı.
    Kuzey Makedonya Kültür Merkezi’ne çok teşekkür ederim.
    Necla Dursun size de çok teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed