Kuzey Makedonya GeziYaşam

0

Kuzey Makedonya Hıdırellez Şenlikleri

“Hıdırellez” çok şey ifade eder. Baharın müjdecisidir. Yeni başlangıçları, iyiliği, cömertliği, bereketi, umudu simgeler.

Tüm canlıları önemseyen, iyiliği seven, cömertliği baştacı eden, bereketli suların hakimi İlyas ile; hava ve karanın hakimi Hızır’ın güçlerini birleştirdiğine inanılan gündür “Hıdırellez”.

Eğer Hıdırellez günü gökten birkaç damla yağmur düşerse, Hızır ve İlyas kavuşmasının sevinç gözyaşları olduğuna inanılır.

Hızır’ın bereketli ayak izlerinin takipçileri 5-6-7-8 Mayıs 2022 de Makedonya Bahçebosu, Çalıklı, Ustrumca ve Valandova ‘da buluşuyor.

7 Mayıs ‘ta resmi açılış töreninin ardından ata sporu yağlı güreş müsabakaları, halk oyunu gösterileri ve konserlerle geçecek bahar dolu günlere şahit olacaklar heyecanla bekliyor.

1993 yılından bu güne kadar (küresel salgında verilen 2 yıllık molayı saymazsak) kesintisiz her yıl Makedonya ‘da düzenlenen bahar şenliği niteliğindeki Hıdırellez kutlamaları ülkenin hatta Balkanların tek “Türk Festivali” dir.

İlki 1993 yılında Dedeli Köyünde merhum gazeteci Abdurrahman Yaşar ‘ın öncülüğünde gerçekleşen festivalin devamı için Valandova civar köylerini kapsaması kararı alınmıştır. Doyran ‘da yapılan toplantı sonucunda alınan bu kararla, şenliğin kurucularından Dr. Şenol Tahir ‘in doğduğu köy olan Çalıklı başta olmak üzere Kurthamzalı ve Bahçebosu gibi civar köylerde kutlanmaktadır.

Son birkaç yıldır Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı ‘nın da destek verdiği şenlik, Türkiye ve Makedonya ‘daki Türklerle Türk kurumlarından büyük destek görmektedir.

“Bir Balkan Esintisi Ailesi” olarak bir gün şenliğe katılarak izlenimlerimizi yazabilmeyi diliyoruz.

Hoşgeldin Bahar…

NOT: İçeriğin videosu için youtube kanalını ziyaret edebilrisiniz.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü