Bosna Hersek GeziKitap

0

Bosna’da : “Parçalanan Ruhlar”

“Parçalanan Ruhlar” isimli eser, Goran Simiç’e aitti ve orjinal adı “Rastakanje duse” dir. 2016 yılında dilimize kazandırılmıştır.

Yazar Bosna Hersek Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde ceza hukuku profesörü olarak görev yapmakla birlikte dünya çapındaki savaş mağdurlarının durumunu iyileştirmek için çaba sarf etmektedir. Çeşitli üniversitelerde eğitim veren yazar ülkemizde de bulunmuş ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ders verirmiştir.

Saraybosna ile ilgili bir şeyler okumak, yazmak bana daima çok zor gelmiştir. Ancak Bosna Savaşı’nın tüm dünyanın seyirci kalmayı seçtiği yakın geçmişin kara lekesi olması gerçeğinin görmezden gelinme ihtimalinin gerçekleşmesi korkum, yazarak ölümsüzleştirilmesi gerektiğine olan inancımla birleşerek bu zorluğa göğüs germeme sebep oluyor. Bu durumu bilen bir kitap dostu, Goran Simiç’in  Bosna Savaşına ait şiirlerin yer aldığı “Parçalanan Ruhlar” isimli kitabı armağan etti bana. Ne de iyi etti.

Kitabın konusu; Bosna Savaşı esnasında toplama kamplarında tecavüz edilen kadınlar. Bangladeş, Vietnam, Irak, Afrika’daki savaş esnasında tecavüze uğramış diğer tüm kadınlar gibi… Fiziksel ve psikolojik olarak örselenmiş, cinsel şiddete maruz kalmış mağdurların yaşam öykülerinden ve kaderlerinden ilham alarak yazdığına kitabın “Teşekkür” bölümünde değinen yazar, anlatılamamış, yumru gibi boğaza dizilen acıları yazdığını söylemektedir.

Yaşadıklarına rağmen sessiz kalmak zorunda bırakılmış, bir anlamda artık yaşamayan isimsiz kadınların acılarıdır yazmaya çabaladığı. İnsan olduğumuzdan utanç duyuracak kadar şiddeti akıl sağlığını yitirme pahasına yaşamış olan kadınlar, günümüzde yaşadıklarının ruhsal mirasının yüküyle nefes almaya çalışsa da bir enkaz gibidirler.

Şiir kitapları sadece okunacak cümle adedi olarak algılanırsa, okuma kısa sürede bitirilebilir. Ancak yazıların derinliği ve içerdikleri hissedilerek okunursa yaşanan duygu fırtınası kısa süreli okumaya engel olacaktır. İşte bu şiir kitabı öyle bir kitap oldu benim için. Birkaç sayfada bir durup okuduklarımı zihnimde demlemem gerekti. Bu durumun sebebiyse; andaki fotoğrafa, geçmişte yaşananlara, gelecekten beklenen ve beklenemeyenlere dâhil olmuş tüm aktörlerinin penceresinden bakmak denilebilir. O öyle bir pencere ki bir yanı gün gibi aydınlık, bir yanı zifiri karanlık.

Parçalanan Ruhlar

Goran Simiç

Okur Kitaplığı

128 syf

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü