Bosna Hersek GeziYaşam

0

Doğuyla Batıyı, Gelenekselle Moderni Harmanlayan Uzlaşmacı Üsluplu Cevat Karahasan’a Veda

Bosnalı büyük yazar Dzevad (Cevad) Karahasan 19 Mayıs 2023 ‘de 70 yaşında vefat etti.

Bosnalı yazar, denemeci, filozof ve saygın bir akademisyen olan profesör Karahasan iki yılı aşkın süredir amansız bir hastalıkla mücadele eden Dževad Karahasan 1953 yılında Tomislavgrad/Duvno ‘da Boşnak bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

1986-1993 yılları arasında Saraybosna Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü ‘nde drama ve drama teorisi hocası ve dekan olmuştur. Drama ve romanın yanında çeşitli Avrupa gazetelerinde çok sayıda makalesi yayınlanmıştır.

Çok sayıda kitabın, denemenin, oyunun yazarıdır ve çalışmaları nedeniyle sayısız ödüle layık görülmüştür. En önemli ödüllerinden biri; 2020 yılında aldığı, adını Alman yazar ve düşünür Johann Wolfgang von Goethe ‘den alan Goethe Edebiyat Ödülü ‘dür. Almanca konuşan ülkelerle Bosna Hersek arasında eserleriyle kurduğu güçlü bağ sebebiyle kendisine” Goethe Madalyası” verilmesinin yanında Alman edebiyat ödülü olan “Heinrich Heine ve Leipzig Kitap Ödülü” ne layık bulunmuştur.

Mistik bir yönü olan Mevlevi-Bektaşi-Sufi geleneğinden kalan motiflerle eserlerinde; doğuyla batıyı, gelenekselle moderni karamelize ettiği uzlaşmacı üslubuyla edindiği şöhreti ülke sınırlarını aşarak dünyaya yayılmıştır. Bu yayılımın içinde Almanca dilinin konuşulduğu ülkelerin edebiyat çevrelerince yakından tanınıp takip edildiği bilinmektedir. Fantastik unsurların izlendiği eserlerinde tarihsel bir arka plan anlatımının inceliği bulunmaktadır. Onun anlatımında dönemin politik atmosferi bir belgesel gerçekliğinde verilmekteyse de karakterlerin su yüzüne çıkmak için sabırla sırasını beklediği özelliklerini okuyanın kolay kolay unutamayacağı bir üslupla anlatmaktadır.  

Eserleri arasında: Doğu Divanı, Şehriyâr’ın Yüzüğü, Yorgunlar Evi, Sara ve Serafina, Gece Konseyi, Ölüm Tohumu, Gece Gökyüzünün Tesellisi, Kül Ne Anlatıyor, Karanlık Vilayetten Gelen Raporlar, Dil ve Korku Üzerine, Göç Günlüğü ve Bahçeler Kitabı bulunmaktadır.

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak Dževad Karahasan ‘a Allahtan rahmet dileriz.

Not: Kendisi hakkında Necla Dursun ‘un “Roman ve Coğrafya – Edebiyat ile Balkanları Okumak” adlı kitabında daha geniş bilgi edinilebilir.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü