Kosova

0

Kosova Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgi

Balkan ülkelerinden biri olan Kosova Cumhuriyeti hakkında  bilgilerin yer alacağı bu bölümde, ülke hakkında kısa aktarımların yapılması amaçlanmıştır.

Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Karadağ ile sınır komşusu olan Kosova Cumhuriyeti dünyanın en genç cumhuriyetlerinden birisidir.

Topraklarının büyük bölümü dağlık olan ülkede Şar Dağları Kuzey Makedonya ile, Alpler ise Arnavutluk ile sınırını oluşturmaktadır. Ceravica zirvesi ülkenin en yüksek noktasıdır.

Ülkede genel olarak karasal iklim görülmektedir. Küçüklü büyüklü şelalelerin oluşmasana olanak sunan Ak Drim Nehri sağ ve sol olmak üzere çok sayıda kola ayrılmaktadır. Bu kollardan en ünlüsü Prizren şehrinden geçen Bistrica’dır. Tüm kollar geçtiği köy ve kasabalarda sulama, su işleri ve su enerjisine kaynak teşkil etmektedir.

Ülkede bulunan göllerden bazıları; Radoniq, Batllave, Badovc ve Gazivode’dir. Battlave Gölü içme suyu kaynağı olarak kullanılmaktadır. Denize kıyısı olmayan ülkede Battlave Gölü’nde yüzülebilmektedir.

Geçirgen olmayan kayalık yeryüzü ile su bakımından zengin olan yer altı etkileşime girdiğinden enfes tonda yeşil çayırların oluşmasına sebep olmaktadır. Zengin bir meraya sahip ülkede Şar Dağlarının kendisine bakan tarafında yabani kedi, vaşak, dağ keçisi gibi yabani hayvanlar yaşamaktadır.

Arnavutça ve Sırpça’nın resmi dil olduğu Kosova Cumhuriyeti’nin başkenti Priştine’dir. Prizren, Ferizovik, Yakova, İpek, Gilan, Poduyeva, Vıçıtırın ve Mitroviça diğer yerleşim yerlerinden bazılrıdır.

Daha çok ticarete dayanan ekonomisiyle ana geçim kaynakları; tarım, hayvancılık, ormancılık, madencilik olup önemli üretim kalemlerinden bazıları; buğday, mısır, patates ve baharatlık biberdir.

Linyit yataklarının fazlalığının yanında nikel, çinko, kurşun, krom, bakır, kömür, gümüş ve altın diğer yeraltı zenginlikleridir. Petrol ve petrol ürünlerini ithal eden ülkede halı, el sanatları, telkâri (gümüş işlemeciliği) deri ve bakır işlemeciliği icra edilmektedir. Ticaret ve hizmet sektörünün hakim olduğu ülke ekonomisinde başlıca ticaret ortakları; İtalya, Almanya, Türkiye, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’dır.

Genç cumhuriyeti tanıma konusunda sıkıntılar yaşanan Sırbistan ile olan karayolu ve denizyolu ulaşımındaki aksaklıklar göz ardı edildiğinde ulaşıma açık bir ülke konumunda olduğu söylenebilir.

Şar Dağları kış turizmi açısından önen taşırken kayak ve bisiklet sporu parkuru olarak rağbet görmektedir. Miruşa Şelalesi ise yerli ve yabancı turistlerin önemli ziyaret yerlerinden biridir.

Görsel: Genel Görünüm – Priştine – Kosova

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü