Kuzey Makedonya

0

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgi

Balkan ülkelerinden biri olan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti hakkında  bilgilerin yer alacağı bu bölümde, ülke hakkında kısa aktarımların yapılması amaçlanmıştır.

İsim konusunda komşusu Yunanistan ile bitmeyen bir çekişme içinde olan ülke en son Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ismini almıştır.

Büyük İskender’in başkent Üsküp’ün şehir meydanında bulunan heykelleri ve şehrin tam ortasından geçen Vardar Nehri’nin inci gerdanlığı Taş Köprüsü ile bilinen ülkenin sınır komşuları: Yunanistan, Kosova Cumhuriyeti, Arnavutluk, Sırbistan ve Bulgaristan’dır.

Vardar Ovası’na kurulan ve denize kıyısı olmayan ülkenin başkenti Üsküp’tür. Pelister, Mavrovo ve Galiçya milli park niteliği taşıyan dağlarıyla birlikte ülkenin diğer dağlarından birkaçı; Korab Dağı, Şar Dağı, Nidze ve Baba Dağı’dır. Matka Kanyonu ve yüzülebilen Ohri Gölü diğer doğal zenginlikleridir.

Sismik olarak aktif bir coğrafyası olan ülkede yıkıcı depremler yaşanmıştır. Akdeniz ve karasal iklimin karma olarak yaşandığı ülkenin diğer yerleşim yerlerinden bazıları; Kalkandelen, Gevgeli, Köprülü, Ohri, Manastır, Resne, Struga ve Pirlepe’dir.

Komşularıyla ortak kullandığı Ohri, Prespa ve Doyran Gölleri yanısıra akarsu ve kaplıca sularıyla bitki, yosun ve çiçek çeşitliliği bakımından varsıldır. Kızılkanat, podust, pior ve alabalık bulunan Ohri Gölü berrak suyu nedeniyle “cennetten düşen bir damla” olarak adlandırılmaktadır.

Orta ve doğu Avrupa’yı güney ve güneydoğu Avrupa ile buluşturan yolların kesişme noktasında bulunan Kuzey Makedonya’da tarım, hayvancılık, madencilik ve sanayi geçim kaynaklarıdır. Buğday, mısır, patates, pamuk, erik ve haşhaş başlıca tarım ürünleridir. Koyun, sığır, domuz ve tavuk ülkenin yüksek yerlerinde yetiştiriciliği yapılan havyalardan bazılarıdır. Avrupa’nın sebze meyve ambarı konumundaki ülkenin iklim koşulları bu durumu desteklemektedir.

Kömür, bakır, kurşun, çinko, kireçtaşı ve demir önemli yeraltı kaynaklarındandır. Ulaşımın daha çok karayolu ile sağlandığı ülkede Yunanistan’ın uyguladığı ambargodan kaynaklı demiryolu ulaşımı kesintiye uğramaktadır.

Ohri, Prespa ve Doyran en önemli turizm merkezlerindendir. Termal suları sağlık turizmine, dağları dağ sporlarına elverişlidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün baba ocağının bulunduğu Debre yakınlarındaki Türk köylerinden biri olan Kocacık’taki ev restore edilmiştir. Anı evi olarak konuklarını ağırlamaktadır.

Görsel: Taş Köprü ve Vardar Nehri – Üsküp – Kuzey Makedonya

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed