Kitap

2 Yorum

Makedonya’dan Bosna’ya: “Şehirler ve İnsanlar”

Şehirlerden etkilenerek gördüğü şehirleri, karşılaştığı değişik ve ilginç olayları, seyahati esnasında çektiği zorlukları bir kitapta toplayan Ekrem Özbay’ın “Şehirler ve İnsanlar” isimli kitabı bilgi dolu bir seyahati vaat etmektedir.

Altı bölümden oluşan kitapta; Türkmenistan, Bosna Hersek, Romanya, Türkiye, Yunanistan, Makedonya ve Bulgaristan gezi notlarına yer verilmiş. Büyük bir bölüm ise yazarın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen olarak gönderildiği Türkmenistan’a ayrılmıştır.

Saraybosna’nın konu edildiği bölümde kısa ve doyurucu bir Bosna tarihine yer vermiş yazar ve (kanımca) derli toplu bir metne imza atmıştır. “Kovaçi Şehitliği’nin beyaz laleler gibi ince, uzun mezar taşları sanki günahsızlığı ve temizliği anlatıyor. Zulme başkaldıran, vahşete boyun eğmeyen ve asil duruşuyla herkesi kendine hayran bırakan Aliya İzzetbegoviç’in kabrinin burada bulunması bu şehirliğe ayrı bir anlam yüklüyor. Aliya’nın kabri çok mütevazı, fakat mesaj yüklü.” ( s. 89) diyerek şehitlik notlarını aktaran yazarın ülkeye anlamlı bir gezi gerçekleştirdiğini açıkça görmek mümkün.

Sadece bu değil tabi gündelik yaşamdan da bilgiler var kitapta. Örneğin çay ve kahve içimi hakkındaki şu satırlar fikir vermek ve ülkeyi tanımak açısından önemli; “Bosna’da genelde kahve tüketiliyor. Siyah çay, belli yerlerde demleniyor. Bunu bilen çay tiryakileri bu mekânları tercih ediyor. Çoğu yerlerde siyah çay istendiğinde demleme çay yerine poşet çay veriyorlar.” (s. 91)

Makedonya’nın büyüklüğünü Konya ilimize benzeten Özbay, ülkede Türkler’in üçüncü büyük etnik grup olduğunu yazmış. Günümüzde de durum aynıdır. Yerleşim yeri olarak etnik grupların birbirine yakın ikamet ettiği ülkedeki Makedon bölgesiyle Türk bölgesi arasındaki yapısal farkları tahlil eden yazar; Türklerin alçak ve avlulu evleriyle dar sokak ve cami minarelerini anlatırken Makedon tarafında kilise kulelerini, yüksek binalarla devasa heykelli konu etmiş anlatımına. (s. 216)

Makedon göçmeni bir aileye mensup olan bendeniz ikinci vatanımı Özbay’ın satırlarından okurken Matka Kanyonu’nu, Ohri Gölünü ve Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirleri sinmiş sokaklarıyla Üsküp’ü tekrar göresim geldi.

Kitabı kaleme almak için, fotoğrafçı ve ressam kimliğiyle savaş esiri olduğu 14 ay boyunca edindiği bilgi ve gözlemlerini kitaplaştıranı Henri De Couliboeuf De Blocqueville’den ilham aldığını söyleyen Özbay’ın gezileri esnasında özenle notlar aldığını, (belki) uykusundan (belki de) dinlenmeye ayrılan serbest zamanlarından feragat ederek özveriyle amacına ulaştığını tahmin etmek zor değil…

Şehirler ve İnsanlar

Ekrem Özbay

240 sayfa

Hiperyayın

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Ekrem Özbay
  22 Ocak 2023 18:12

  Değerli Necla Dursun Hanımefendi,
  Kitabımla ilgili yaptığınız yorum için çok teşekkür ederim. Yazarın yorgunluğu kitabının okunanmasıyla geçer. Okuyucularımı anlattığım mekanlarda satırlarla dolaştırabildiysem kendimi bahtiyar addederim.
  Tanıtım için yazdığın her bir güzel cümleler için sağol var ol Necla Hanım.

  Cevapla
  • NeclaDursun
   22 Ocak 2023 22:59

   “Şehirler ve İnsanlar” kitabının yazarı Ekrem Özbay ‘a yorum yazma nezaketi gösterdiği için teşekkür ederim. Böylesi faydalı bir eser kaleme aldığı için okuru olarak teşekkür ederim. Devamını dilerim.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü