Kuzey Makedonya GeziManşetlerRöportajlar

5 Yorum

Mustafa Cenk Uludağ: “Balkan coğrafyası ve kültürü insana pozitif enerji verir.”

Mustafa Cenk Uludağ kimdir? Bize biraz kendinizden söz eder misiniz?

Bankacılık meslek hayatımı bir kamu bankasında sürdürmekteyim. Bankacılığın her alanında (Teftiş Kurulu-Aktif – Pasif Yönetimi – Bütçe Planlama – Yatırımcı İlişkileri -Pazarlama Yönetimi ve Şube Yöneticilikleri ) görev yaptım. Mali müşavirim ve aynı zamanda Dr. akademisyen olarak da makale/kitap yazımı çalışmalarım bulunuyor. Mesleğimi çok seviyorum. Sürekli çalışıp üretmek mükemmel hissettiriyor. Bankacılığın yıllardır içinde bulunduğum pratiğini akademisyenlikle birleştirmek mutluluğumu ve enerjimi artırıyor. Yüzmeyi ve sürekli okumayı seviyorum. STK’larda da görev alıyorum. Yöneticiliğe yeni başlayan meslektaşlarıma ve mezunu olduğum ODTÜ’de okumakta olan öğrencilere mentorluk yapmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Kişisel özellikler, eğitim, yetenek gibi hayatta insanları bir adım öne taşıyan şeylerin var olduğuna inanır mısınız? Kendinizi bu bağlamda değerlendirmenizi istesek bize neler söylersiniz? 

Bunlar tabii ki önemli şeyler ancak daha da önemli olan pratiğe dökebilmek ve gerçek hayatta kullanabilmek. Bunları yapabilmek için de sürekli güncel kalmak, çalışmak ve okumak gerekiyor. İster çalışma hayatınız ister hobileriniz olsun, her şeyi titizlikle yapmak gerekiyor. Tüm bunları yapabilmek için de zaman yönetimininim anahtar vazifesi gördüğüne inanıyorum. Zamanı iyi yönetmede başarılı olunursa birçok şeyi başarmak mümkün. İnanır mısınız saniyem boşa geçmiyor. Mesleğim, akademik çalışmalarım, STK’lar, spor, ailem ve kendime ayırdığım kişisel zaman iyi bir planlama ile aynı anda mümkün olabilmekte. Hem telefonumun takvimi hem de işyerindeki ajandam sürekli dolu ve ben elimden geldiğince etkin ve kaliteli zaman yönetimi yapmaya çalışıyorum. Uzun vadeli düşünmek, her şeyi titizlikle ve nitelikli yapmak, çevrenize kulak asmadan sadece işlerinize konsantre olmak ve duruşunuzu hep korumak… Bunlar yapıldığı takdirde mükâfatı mutlaka bir gün gelecektir.

Balkan göçmenlerinin yerleşmek için tercih ettiği bir şehir ve sizin doğum yeriniz olan Bursa ‘da Balkan göçmenleri ile bir temasınız oldu mu?

Bursa’da özellikle Bulgaristan göçmeni vatandaşlarımız çoktur. Çocukluğumuz ve gençlik dönemimizde çokça komşuluk ve arkadaşlıklarımız oldu. Hala bu dostluklarımız devam ediyor. Ülkemizin yetiştirdiği önemli bir tiyatro sanatçısı olan Sn. Erkan Can, Bursa’da çocukluk evimizde karşı apartman komşumuzdu. Ayrıca, Bursa’da 1985 yılında kurulmuş olan, rahmetli Mümin Gençoğlu’nun kurucu başkanı olduğu, BAL-GÖÇ hala faaliyettedir.

Çalıştığınız kurumun görevlendirmesiyle Balkanlara seyahatleriniz olduğunu biliyoruz. Söz konusu iş seyahatlerinizden önce bu coğrafyaya seyahat etmiş miydiniz?

Çalışmakta olduğum kamu bankasının Kuzey Makedonya’daki bağlı ortaklığında iki yılı aşkın bir süre Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptım. Bu süre içerisinde Üsküp’e sık sık seyahat ettim. Balkanlarla ilk gidişim bu seyahatlerle oldu. Bu seyahatler sayesinde Üsküp, hayatımda önemli ve güzel bir yer teşkil ediyor. Üsküp’te edindiğimiz dostluklar hala devam ediyor ve bu da beni çok mutlu ediyor.

Belli aralıklarla bulunduğunuz Kuzey Makedonya ‘da; ülke ve insanları hakkında edindiğiniz izlenimleri öğrenebilir miyiz?

Her ülke gibi Kuzey Makedonya’nın da kendi içinde sorunları var. Buna rağmen insanların mutlu ve keyifli bir yaşam sürdüklerini görmek beni çok etkilemişti. Trafik sorunu yok, kalabalıklar yok, iş stresi ana faktör değil. Doğaya dokunulmamış. Uçak kalkış saatinden yarım saat önce havaalanına gitmeniz yeterli. Vardar Nehri kıyısında sakince yürüyüş ve spor yapan insanları görmek hayatın bir rutini. Din ve etnik köken yönünden karma bir ülkede insanların kavga etmeden ve barış içinde yaşıyor olmaları beni çok etkiledi. Ayrıca, Kuzey Makedonya’da doğup büyümüş olsalar da, Türk vatandaşlarımız bizler gibi akıcı Türkçe konuşuyorlar ve kendi aralarında da dilimizi rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Üsküp ‘teki Türk Çarşısı‘nı ilk gördüğünüzde neler hissettiniz? Üsküp ‘te bulunduğunuz zaman dilimi içinde unutamadığınız bir anınız oldu ise bizimle paylaşabilir misiniz?

Üsküp ‘teki Türk Çarşısı‘nı ilk gördüğümde, memleketim Bursa Kapalı Çarşı’nın eski güzel günleri geldi gözümün önüne. Sanki Türkiye’de gibi hissediyorsunuz. Esnaf Türkçe konuşuyor. Evinizde gibi hissediyorsunuz. Küçük esnaf ve zanaatkârları bir arada görmek çok güzel bir duygu. Kuzey Makedonya’da tüm Avrupa gibi çay yerine kahve kültürü olsa da, Türk çarşısında çay ocağı görmek beni çok etkilemiş ve duygulandırmıştı.

Balkan gelenekleri ve Balkanlarda yaşayan Türk ‘ler hakkında fikirlerinizi öğrenebilir miyiz? “Evlad-ı fatihan” olarak nitelenen soydaşlarımızın sosyal hayatında Türkiye ile örtüştüğünü görerek şaşırdığınız tespitleriniz oldu mu?

Soydaşlarımızın Avrupa sınırları içerisinde ve yabancı bir ülkede tam bir Türk gibi yaşıyor oluşları, kültür ve dillerini koruyor oluşlarına şahit oldum. Çağdaş, kültürlerine bağlı ve Atatürk’ü de çok seven soydaşlarımız tüm dünyaya rol model olabilecek nitelikte.

Yemekten keyif aldığınız Balkan yemeği hangisidir?

Her yemek öncesinde “entrée (antre)” olarak sunulan gevrek kıvamındaki kabak kızartması, Türkiye’de de çok sevilen Boşnak böreği ve salaş bir Makedon lokantası olan Javor Agapi Mrzenci’de yediğimiz közlenmiş patates ve kuzu tandırın tadını unutamam.

Balkan müzikleri hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 

 Çocukluk dönemimizde TRT-1’de rahmetli Arif Şentürk’ün türkülerini dinleyerek Balkan ezgileriyle yakınlaştık. “Deryalar”   türküsü hala kulaklarımdadır. Suzan Kardeş ve Candan Erçetin dinlemeyi de çok severim.

 TV de Balkanlar ile ilgili film, müzik, haber vb. gördüğünüzde neler hissedersiniz?

Balkan coğrafyası ve kültürü insana pozitif enerji veren ve yaşam sevinciyle dolmasını sağlayan bir kültür. Hem Avrupa hem Türk kültürünün harmanlanmış biçimi. Avrupalı gibi yaşayıp ülkemiz kültürünü de korumuş olan samimi ve dost bir coğrafya. Kuzey Makedonya’da gezip gördüğüm yerleri televizyonda tekrar gördüğümde heyecanlanıyorum. Orada geçirdiğim güzel günlerin anıları hemen zihnimde canlanıyor.

Tecrübelerinize dayanarak birinin Balkan göçmeni olduğunu anlayabilir misiniz?

Kesinlikle evet. Konuşma tarzı, samimiyeti, neşeli, enerjik ve pozitif enerji veren duruşu ile mutlaka anlayabilirim.

Sizin Balkanlar ile ilgili eklemek istediğiniz bir husus var mı?

Ülkemizin Balkanlardaki etkinliği görüldüğünden çok daha fazla. Temsilcisi olduğum kamu bankası Kuzey Makedonya’da özellikle çok seviliyor. Kurum içinde hem Türk kökenliler hem de Makedonlar inanılmaz bir uyum içerisinde çalışıyorlar. Bu anlamda mükemmel bir sentez yaratılmış durumda. Tüm personel samimi, sıcak ve tek amaç için çalışıyorlar. Oluşan entelektüel sermaye hem Türkiye’de hem de Kuzey Makedonya’da çok değerli bence. Bu her bankanın veya kurumun başarabileceği bir şey değil.

 

Mustafa Cenk Uludağ ‘ın objektifine yansıyan Balkanlar ‘a ait aşağıdaki fotoğrafları bizimle paylaştığı için kendisine teşekkür ederiz.

Üsküp Şehir Meydanı

Üsküp Taş Köprü

Kuzey Makedonya Matka Kanyonu

Röportaj metninde adı geçen ve yemeklerinin lezzetinden bahsedilen restoran

Üsküp ‘te 2019 yılı Ramazan Ayı

“necladursun.com Bir Balkan Esintisi” olarak çok değerli Mustafa Cenk Uludağ ‘a teşekkür ederiz.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

5 Yorum. Yeni Yorum

 • Abdullah Mahmood
  22 Aralık 2022 13:27

  Alanınızda dahisiniz. Sizden ders aldığım için çok mutluyum. Şu anda Türkiye’de benim için gerçek bir akıl hocası.

  Yanıtla
 • Hakan Güçlü
  18 Mayıs 2022 07:19

  Röportaj bahane sohbet şahane.
  Elinize sağlık. Paylaşımınız için size, verdiği bilgiler için de Cenk Beye teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Hakan Bey, sohbetimize okur olarak dahil olduğunuz için ve kıymetli yorumunuz için bizler de size teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Ayşegül Akmeşe
  17 Mayıs 2022 06:41

  Çok guzel ve keyifli bir roportaj olmus. Gayet samimi ve icten. Tebrik ederim.

  Yanıtla
  • İçeriğimizi okumaya vakit ayırdığınız için ve pek değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Ayşegül Hanım.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed