Yaşam

0

“Roman ve Coğrafya” Turnalar Dergisinde

Üç ayda bir yayınlanan Uluslararası Hakemli Türk Dili, Çeviri, Kültür ve Edebiyat Dergisi Turnalar’ın 92. sayısı raflarda yerini aldı.

KIBATEK-Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu yayını olan Turnalar’ın bu sayısını okuyanlar 94 ve 95. sayfalarda Roman ve Coğrafya’yı görecek.

” ‘Coğrafya Kaderdir’ Önermesine Göz Kırpan Bir Kitap: Necla Dursun’un Roman ve Coğrafya’sı ” başlığıyla okura sunulan yazıdaki onlarca güzel söz için; Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Mehmet Çevik ve Ali Fevzi Sezgin’e binlerce teşekkür ederim.

Türkçede Kore Edebiyatına dair iki şair özelinde ele alınan makale, Özbek Türkçesinden ve Ermeniceden çevrilen birer öykü, Lefkoşa’nın kültürel mirasını konu alan metin gibi birbirinden değerli çalışmalar var derginin içinde.

İlhan Cem Erseven özel dosyasının kapağında yer aldığı, bunca güzel sözü sayfalarında sergileyen sayıda şiirlere de yer verilmiş. Ben de postumu Roman ve Coğrafya için yazılan metinle 89. sayfadaki Muhammet Güzel’in Türkçe adlı şiiriyle noktalamak istiyorum.

kanat yeliyim

adına 

özgürlük denen kuşun 

çağdan çağa uçarım 

tutkularımın peşinde 

dilim de dilim

yüzyılların yıkıntısı 

ala çuvallarımda dizi dizi

bilirim bozuk

kilim atkılı kervanlarım 

yine de katarlanır kendi dilimde 

özgürlük sevdalarım 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü