Sırbistan

0

Sırbistan Hakkında Genel Bilgi

Balkan ülkelerinden biri olan Sırbistan hakkında  bilgilerin yer alacağı bu bölümde, ülke hakkında kısa aktarımların yapılması amaçlanmıştır.

Romanya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Kosova, Karadağ, Macaristan, Hırvatistan, ve Bosna Hersek ile çevrili olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dır.

Hemen her tarafı yüksek yaylalar, dağlar ve teperler çevrili olan Sırbistan’ın kuzeyindeki iklimi karasal, güneyinde ise daha ılımandır. Nehir havzalarındaki yüzeysel yüksekliklerle rüzgarın etkisi iklimde yer yer değişiklikler yaşanmasına sebep olmaktadır.

Tuna, Morova, Sava, Tisa, Timiş ve Dravu başlıca nehirleri olan ülke; sel, kuraklık, deprem ve fırtına gibi doğal afetlere sıklıkla maruz kalmaktadır. Kayın, meşe ve çam ağaçlarının çoğunlukta olduğu geniş ormanlara sahip olunduğundan bu durum zengin bir ekosistemin oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca. dağlar vahşi hayvanlar için uygun bir yaşam ortamı sunmaktadır. Büyük bustard, mısır crake ve şah kartal gibi ender kuşlara ev sahipliği yapan ülkede Avrupa’daki kızıl akbabaların az sayıdaki habitatlarındandır.

Novi Sad, Novi Pazar, Cacak ve Niş önemli yerleşim yerlerinden bazıları olup Sırbistan’da nüfusun çoğunluğu şehirlerde yaşamaktadır.

Ülke topraklarının büyük bölümü tarım arazisi niteliği taşımaktadır. Mısır, buğday, sebze meyve, bitkisel yağ üretimi bereketli toprakların bulunduğu Panoniyen, Pomoravlje, Tamnava, Rasina, Macva ve Jablanica ovalarında yapılmaktadır. Erik ve ahududu üretiminin önemli yer tuttuğu Sırbistan’da sığır ve domuz eti, kümes hayvanlarıyla süt üretimi yüksektir.

Enerji alanında kömür, linyit, demir ve petrol başta olmak üzere yeraltı kaynakları bakımından zengindir. Sanayi alanlarında ise çelik, çimento, tekstil ve orman ürünleri önde gelmektedir.

Bir kısmı elektrikli olan demiryolları ile karayolu ve nehir ulaşımı kullanılmakta olan Sırbistan, Balkanların orta noktasındaki konumuyla uluslararası ulaşımda önemli bir yerdedir. Kargo taşımacılığında yoğunluklu olarak nehir ulaşımı tercih edilmektedir.

Ülkede düzenlenen uluslararası müzik festivalleri turizme hareket kazandırırken kaplıcaları ve dağları turist çekmektedir. İlgi alanlarına yönelik turizmin de yapıldığı ülkede; fotoğrafçılık, kırsal hayat turizmi, nehir turizmi örnek verilebilir.

Görsel: Genel Görünüm – Belgrad – Sırbistan

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Herhangi bir sonuç bulunamadı.

Menü