Slovenya

0

Slovenya Cumhuriyeti Hakkında Genel Bilgi

Balkan ülkelerinden biri olan Slovenya Cumhuriyeti hakkında  bilgilerin yer alacağı bu bölümde, ülke hakkında kısa aktarımların yapılması amaçlanmıştır.

Adriyatik’e kıyısı olan Slovenya’nın sınır komşuları; İtalya, Avusturya, Hırvatistan ve Macaristan’dır. Aktif deprem bölgesi olan ülkenin başkenti ve en büyük şehri Ljubljana’dır. Büyük bölümü Slovenya Alpleri ile kaplıdır. Sava Irmağı’nın baştanbaşa geçtiği ülkede Pannonia havzası tarım ve hayvancılık bölgesidir.

İklimi Alpler ve Akdeniz etkisi altında kalmaktadır. Kıyı bölgelerinde hüküm süren Akdeniz iklimi iç kısımlarda yerini karasal iklime bırakmaktadır.

Nehirlerin çoğunun ülkede bulunan dağlardan doğması su kalitesi yüksek ülkeler arasında yer almasını sağlamaktadır. En önemli akarsuları Drava ve Sava iken gölleri ise Bohinj ve Bled’dir. Başlıca yerleşim yerleri Maribor, Kranj, Pluj, Koper ve Piran’dır.

Ihlamur ağacının ulusal bir sembol kabul edildiği Slovenya, Avrupa’daki en ormanlık ülkelerden biridir.

Ülkenin sahip olduğu biyolojik çeşitlilik vahşi doğa ve kuş türlerinde kendini gösterirken endemik bitkilerde de yanı durum yaşanmaktadır.

Kayda değer bir yeraltı zenginliği bulunmamakla birlikte gelişmiş altyapı ve iletişim hizmetleriyle yetişmiş işgücü ülkeyi ayrı bir yere konumlandırmaktadır.

İşsizliğin düşük seyrettiği ülkede istikrarlı bir ekonomi bulunduğu kaydedilmektedir. Tarım ve hayvancılığın ekonomiye katkısı önemli bir paya sahipken patatesi, meyve ve tahıl üretimi yapılmaktadır. Bağcılık ve ormancılığın da önemli ölçülerde yapılmakta olduğu ülkede kâğıt ve bu alandaki hammaddeyi ihraç etmektedir. Metalürji ve dokumacılığın gelişmiş olduğu Slovenya’da az miktarda kömür, petrol, doğal gaz ve endüstriyel mineraller bulunmaktadır.

Altyapı bakımında güçlü konumda olan ülkede kişi başı internet bağlantısı yüksek seviyede seyretmektedir. Birçok Avrupa ülkesiyle demiryolu bağlantısı olan Slovenya’da karayolu ulaşımı kullanılırken daha çok toplu taşıma tercih edildiği gözlemlenmektedir.

Kayak, golf ve nehir gezileriyle beraber kaplıca turizmi, kongre turizmi, yaz turizmi ve kış sporları turizmi ülkenin ziyaretçi çeken özelliklerindendir.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Herhangi bir sonuç bulunamadı.

Menü