Kuzey Makedonya GeziYaşam

0

Üsküp ve İzmir Kardeş Kent Anlaşması İmzaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Makedonya’nın Üsküp kentiyle “kardeş kent” anlaşması imzaladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ’in ev sahipliğinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ’nde düzenlenen imza törenine Üsküp Belediye Başkanı Danela Arsovska, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, Kuzey Makedonya’nın İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, CHP milletvekili ve Balkan göçmeni Kani Beko, CHP milletvekili Kamil Okyay Sındır, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp Belediyesi meclis üyeleri, Balkan derneklerinin ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Üsküp Belediye Başkanı Danela Arsovska ‘nın “Türkiye ve Makedonya halkları tarih boyunca kardeş oldular. İzmir ve Üsküp birbirlerini içinden hisseden iki büyükşehir. Bu anlaşma sayesinde kardeşliğimizi pekiştireceğiz. Biz iyi günde kötü günde beraber olacağız. İşbirliği yapacağımız çok fazla alan var. Tunç Başkanımla bu işleri başaracağız. Bizim için kardeş belediye anlaşması yapmak büyük bir gurur” açıklamasında bulundu. İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer ‘in “Bugün bizim bayramımız. Sizin ve bizim İzmirimize hoş geldiniz. Yüzyıllar öncesinden gelen kardeşliği bizden sonraki kuşaklara aktaracak olmanın büyük mutluluğu ve gururunu yaşıyorum. İyi ki geldiniz, hoş geldiniz” ifadelerini kullandı.

İmzalanan kardeş kent anlaşmasıyla ilk olarak Üsküp’e Atatürk adıyla bir park kazandırılacağı açıklanırken geçmişten gelen kardeşlik bağının geleceğe taşınmasının bu anlaşmayla taçlandırılması mutluluk verici.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed