Kuzey Makedonya GeziSanat

0

Makedon Halk Ezgilerinin Sesi: Kevser Selimova

Ses sanatçısı Kevser Selimova 1945 yılında Yugoslavya’nın (şimdi Kuzey Makedonya) Resne(Resen) şehrinde doğdu.  Eski Yugoslavya pop ve rock kayıtlarının en önermelilerini yayınlamasıyla bilinen Jugoton firmasından Türkçe albümler çıkardı. Jugoton ülke genelinde yaygın plak mağazası ağına sahipken Yugoslavya’nın dağılmasından sonra 1991 yılında Hırvatistan Records olarak isim değişikliğine gitti. Kevser Selimova’nın yolculuğu beyazcamda devam etti. Yugoslavya devlet televizyonunda programlara katıldı. Sesli ve görsel olarak Rumeli’deki Türk kültürünü kayıt altına alarak tanıtılmasına katkı sundu.

Kevser Selimova demek bir anlamda yetenekli, eğitimli ve saygın bir müzisyen olan Đorđe Želčeski demekti. Birlikte oyunculuk da yaptığı eşi  Đorđe Želčeski ile Mareşal Tito’nun isteği üzerine düzenlenen Yugoslavya’nın dört köşesinden folklorcuların katıldığı bir sergide tanıştı. 1961’de itibaren müzik yolculuklarını belikte sürdürdüler. TV’de olduğu kadar Üsküp Radyosu’ndan sesini dinleyicilerine ulaştıran iri yeşil gözlü, sarışın Selimova ile eşi düet halinde şarkılar söyleyerek Makedon şarkısının ihtişamını tüm dünyaya yaydılar.

Birbirlerine büyük bir sevgiyle bağlı olan çiftin evliliklerinden onlara bir torun veren Ana adında bir kızları oldu. Đorđe Želčeski 24.02.2020’de 82 yaşında vefat ettiğinde basında yer alan bilgilere göre; eğlence dünyasında dört diplomaya sahip tek kişi bu dünyadan göçmüştü ve sevenleri üzgündü. Çünkü o, müzik, tıp, pedagoji ve kimya eğitimi almıştı. Đorđe Želčeski müziğinin hayranları, şarkıcıya sosyal ağlarda veda ederken Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak Kevser Selimova’ya sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

Đorđe Želčeski’nin vefatına ait derlediğimiz birkaç yorumu içeriğimize ilave ediyoruz:

“Makedon halk ezgileri onun sayesinde kanımıza girdi ve sonsuza dek kalbimizi doldurdu. Ona şan, şükran ve sonsuz hatıra dilerim.”

“Çok üzgünüm, harika bir çift, gençliğimin harika oyuncuları, nurlar içinde yat sevgili Djordje”

“Çok üzgünüm. Balkanlar’ın Zamuzic sahnesi için büyük bir kayıp. Gerçek bir beyefendi ve büyük bir sanatçı, sayesinde Makedon müziğini sevmeye başladık.”

“Đorđe Želčeski’nin karakterine ve çalışmasına çok sayıda hayran sosyal ağlarda ünlü şarkıcıya veda ediyor.”

Kaynak: https://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8/%D1%81%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0.483.html:849271-Preminuo-pevac-narodne-muzike-Djordje-Zelceski 24.02.2020 erişim trh: 07.08.2023

https://www.blic.rs/sudbine/pevac-djordje-zelceski-umro/1wn2738 24.02.2020 erişim trh: 07.08.2023

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü