Kosova GeziYaşam

0

Kuzey Mitroviça’da Türkçe Resmi Dil Olarak Kabul Edildi

Kosova Kuzey Mitroviça’da 29 Mart 2024 belediye meclis oturumunda Türkçe resmi dil olarak kabul edildi.

Kuzey Mitroviça’da yaşayan Türk toplumu temsilcisi Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekili Enis Kervan’ın öncülüğünde yapılan başvuru meclis tarafından onaylandı. Kosova Türkleri için önemli bir gelişme olan bu kararla Türkler, Türkçe’nin dallarında daha da yeşerecek. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı olduğundan alınan karar milli bayramın daha coşkulu yaşanacağının göstergesi olarak kabul ediliyor.

Günümüzde Türkçe; Prizren ve Mamuşa’da resmi dil, Priştine, Gilan, Vıçıtırın ve Güney Mitroviça’daysa resmi kullanımda dil statüsünde bulunuyor. Balkanların en genç ülkesi Kosova yasalarına göre; belediye sınırları dahilinde geleneksel olarak konuşulmakta olan bir dil temsil oranına bakılmaksızın resmi kullanımda dil statüsüne sahip olabilmekte.

Tam bu noktada şunu belirtmek gerekir ki; Mitroviça paylaşılamayan bir kent ve Avrupa’nın tek bölünmüş kenti. Stratejik önemi ve zengin maden yatakları nedeniyle Kosova ve Sırbistan yönetiminin vazgeçmediği bir kent ve onu bölen İbar Nehri’nin iki ayrı yakasında yaşayanlar kontrollü olarak köprüden geçiş yapabilmekte. Bu sebeple şehrin adı kuzey ve güney kelimeleriyle nitelenerek kullanılıyor.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü