Türkiye GeziYemek

0

Arnavut Lucas Zigoridis’in Profiterolü

İstanbul’da “profiterol” denildiğinde ilk akla gelen adres İnci Pastanesi olur. 1944 yılında Beyoğlu İstiklal Caddesi 124 numarada Arnavut Lucas Zigoridis tarafından açılmadan 4 yıl önce onun profiterollerini tatmış İstanbullular. Çünkü bu işe şehirdeki muhtelif pastaneler için üretim yapmaktaymış Zigoridis. Yüksek beğeniyle karşılaşınca kendi pastanesini açmış.

1960 yılında vefat eden Zigoridis 2012 yılında tartışmalı bir biçimde İstiklal Caddesi ’ndeki eski yerinden ayrılarak Mis Sokak 18 numaraya taşınmış.

Bugün 80 yıllık geçmişiyle müşterilerini ağırlıyor. İstanbul’un profiterolüyle ünlü tarihi pastanesinde 37 yıl hizmet veren eski ustalarından Şakir Ekinci pastanenin açılmasını şöyle anlatıyor: “İnci Pastanesi Tepebaşı ‘nda merdiven atında bir dükkanda başlıyor üretim yapmaya. Benim de kardeşim orada çalışıyor. 1944’te geliyor İstanbul ‘a ve orada işe başlıyor. Bunlar, Taksim ‘deki Kristal Pastanesi ‘ne mal veriyor. Oranın sahibine üzülüp duruyorlar. ‘Bir dükkan beğendik ama yetmiyor paramız’ diye. Adam da çıkartıp parayı veriyor ve İnci Pastanesi ‘ni açıyorlar.”  İnci Pastanesi’nin emektarlarından Mehmet Ulaş da Şakir Bey’i destekliyor; “Eskiden kalabalıktı. Profiterol almak için sıraya giriliyordu. Caddede ayakta yiyorlardı.”

Not: Son paragraf www.indyturk.com ‘dan alıntılanmıştır. Erişim trh: 05.06.2023

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü