Türkiye GeziYemek

0

Bosna’dan Türkiye’ye Göçeden Bir Ailenin Ekmek Teknesi: “Ayşa Boşnak Börekçisi”

İzmir Kemeraltı Abacıoğlu Han ‘ın içindeki Ayşa Boşnak Börekçisi ‘ni sizler için ziyaret ettik.

Ev yemekleri yapılan restoranın bulunduğu yapı mimarına ödül getirirken biz göçmenlere memleket havasını getirmiş desek abartmış olmayız. Duvarlarında Bosna objeleri, soğutucularında “balkan” markalı süt mamulleri ve mutfağında Balkan tatlarıyla oldukça iştah açıcı ve “biz” den.

Menüde; Boşnak mantısı ve Boşnak böreği başta olmak üzere, zeytinyağlılar ve kuru fasulye ile birlikte mevsimine göre musakka, kadınbudu köfte ve enginar gibi lezzetleri bulmak mümkün. Mısırlı- ıspanaklı bir çeşit tart olan “zelanik”, kuşbaşı etle yapılan ve tirite benzeyen “otoplika” ise Boşnak eli değmiş geleneksel lezzetlerden sadece birkaçı. Zengin tatlı çeşitlerinden favorimizin aşure olduğunu belirtmeliyiz.

Alsancak’ta Devlet Hastanesi’ne yakın bir lokasyonda sadece Boşnak böreği yaparak ticari hayata atılan Ayşa Boşnak Böreği tam bir aile işletmesi.  Kendi bildiklerince, atadan öğrendiklerince evlerinde pişirdikleri yemekleri satışa sunduktan kısa süre sonra adı duyulmuş ve oluşan memnuniyetle kendi müdavimleri oluşmuş.

Kemeraltı ‘ndaki ikinci lokasyonun oldukça yüksek olan tavandan istifade edilerek asma katla iki katlı bir yapı meydana getirilmiş.

İşletmecisi Ayşe Karadan ‘ın ailesi Bosna’dan Türkiye’ye göçle gelmiş. Ayşe’nin Boşnakçası “Ayşa” yı isim olarak tercih eden Ayşe Hanım bu gün mekanı ailesiyle beraber işletiyor.

 

 

 

 

 

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü