Yaşam

0

Bosnalı Eyüp Sabri Tuncer

Eyüp Sabri Tuncer, 1898 yılında Saraybosna’da doğdu. Henüz 10 yaşındayken 1908 yılında ailesi ile birlikte Saraybosna’dan Bursa İnegöl’e göç etti.

“Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları” nın kurucusu olan Bosnalı girişimci adını duyurabilmek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için daha önce hiç kimse tarafından denenmemiş bir şeyi yapmaya karar verdiğinde esasında yüksek bir eşikten atladı. Daha evvel denenmeyen bu şeyin adı “ürün kataloğu” oldu. Satmakta olduğu gömlek, şapka ve kaban gibi ürünlerin isim ve fiyatlarını sıraladığı  katalogla bir ilkti.  O dönem ürün kataloğu değil ürünlerinin üzerine fiyat etiketi dahi iliştirmemekteydi. Hatta satışlar, keyfine göre fiyat söyleyen satıcılarla alıcılar arasında kıyasıya pazarlıkla gerçekleşmekteydi. Eyüp Sabri fiyat kataloğunu dükkanının civarındaki bütün evlere dağıttı. Böylece, genç girişimci Eyüp Sabri Tuncer ürünleri ilk etiketleyen kişi oldu.

Zaman ilerledi. Katalog müşterilere kolaylık ve netlik ortamını sağladı, işleri kolaylaştırarak daha çok müşteri çekti. Sonrasında bir fikir daha çaldı Eyüp Sabri ‘nin akıl kapısını. Satış kataloğunun içine bir not iliştirerek; alışveriş yapanlara alışverişlerinin yanında kolonya hediye edeceği duyurdu.

Cumhuriyet tarihinin ilk promosyonu olarak tarihe geçen bu hamle kendisinin dahi hayal edemediği kadar ilgi gördü. Satışlar patladı, kolonyalar yüksek talep görmeye başladı. Devamında promosyon olarak dağıtılan kolonyaların satış kataloğundaki ürünlerin arasına eklenmesi uzun sürmedi. Kolonya satışlarındaki bu başarı üzerine kolonyaların ürün gamındaki payı gittikçe arttı. Birkaç yıl içinde hasılatın %90’ının kolonyadan oluştuğunu gören Eyüp Sabri Tuncer radikal fakat anlaşılır bir karar alarak; sattığı bütün diğer ürünlerden vazgeçti. Sadece kolonya ve kozmetik işine yoğunlaştı. Kolonyaların esansını kendisi üretti, maliyeti düşürdü ve daha geniş kitlelere ulaştı.

Böylece Cumhuriyet tarihinin en eski markalarından Eyüp Sabri Tuncer zamanının ruhunu okuyarak genişledi ve günümüze kadar ulaştı.

Balkan kökenli firmanın dünya var oldukça var olmasını dileriz…

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed