Kuzey Makedonya GeziSanat

0

Eserlerinde Sadece Üç Renk Kullanan Kırçovalı Ressam: Ömer Kaleşi

Kısa bir süre önce İstanbul’da hayata gözlerini yuman Kırçovalı ressam Ömer Kaleşi ’nin Üsküp Türk Çarşısındaki Çifte Hamam ’da açılan sergisi şu günlerde ziyaretçilerini ağırlıyor.

1932 ‘de Kuzey Makedonya ‘nın Kırçova kasabası yakınlarındaki Srbitsa Köyünde doğan Ömer Kaleşi, Arnavut ve Makedon kökenlidir. Eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra yaşamını Paris’te sürdürmüştür. II. Dünya Savaşı ‘na rastlayan çocukluğunun izlerini eserlerine yansıtan ressam 17 Nisan 2022 ‘de İstanbul ‘da vefat etmiştir.

Sanatçı kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere üç rengi taşımıştır eserlerine. Kırmızı’yı İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi ‘nde öğrenciyken, siyahı “Balkan Dramı” temasıyla 1993’ten itibaren Eski-Yugoslavya’daki (Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Kosova) savaşı boyunca, tuval beyazını ise 1981-82 yıllarında derviş ve çoban figürleriyle kullanmıştır.

2019 yılında 21 tablosunu Bursa Kent Müzesi ‘ne bağışladığı bilinen sanatçı Üsküp’teki sergisinde saygıyla yâd edilirken sanata kattığı güzellikler için şükranla anılıyor.

Bir Balkan Esintisi Aile olarak Kuzey Makedonyalı Ömer Kaleşi ‘ye Allahtan rahmet diliyoruz.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü