Türkiye GeziYemekYunanistan Gezi

1 Yorum

Giritli Türklerin Coğrafi İşaretli Lor Tatlısı

Bugün Balıkesir Ayvalık mutfağının coğrafi işaretli tatlısı olan lor tatlısı;  1920’li yıllarda Yunanistan ‘ın Girit Adası ‘ndan Balıkesir ‘in Ayvalık ilçesi ‘ne yerleşen Giritli Türklerin mutfağına ait bir tatlı türüdür.

Tuzsuz taze lor peynirinden yapılan şerbetli tatlının ana malzemesi peynir olmasına rağmen ağızda peynire dair bir tat bırakmaz. Yapımı ve tadı bakımından şekerpareye benzeyen tatlı şekerparenin aksine yağ eklenmeden hazırlanır. Peynirden aldığı yağ ile lezzetlenirken diğer şerbetli tatlıların aksine oldukça hafiftir.

Lor tatlısının edebi eserlerde de kendisine yer bulduğu görülür. Girit ‘ten Ayvalık ‘a göçle gelen bir ailenin gerçek hayat hikayesini anlatan “elibittibile” isimli romanının 86.  sayfasında yazar Ümit Yalçın Doğan yerel lezzetten bahsetmiştir: “Bu ilgiden memnun kalan müşterilere yine Ayvalık ‘tan getirilen lor tatlısı veyahut da fıstıklı kadayıf, çayın yanında ikram olarak sunulur böylelikle yeniden görüşmek üzere gönüller hoş tutulurdu.”

Bir Balkan Esintisi ‘ni lor tatlısıyla tanıştıran Acar Ailesi ‘nin tercihi olan Ayvalık İmren Pastanesi hakkında kısa bilgi ekleyerek ve ana malzemesi peynir olan tatlının üretimden sonra çok bekletilmeksizin tüketilmesi gerektiği konusunda küçük bir uyarıda bulunurken yolunuz Ayvalık ‘a düşerse bu nefis Girit tatlısını tatmadan dönmeyin diyoruz.

“İmren Pastanesi Hakkında: 1924 yılında mübadele ile Girit ’ten Ayvalık ’a göç eden Mehmet Mas tarafından kurulmuştur. 1963 yılında Mehmet Mas’ın vefatı ile yeğenleri Mehmet Ali Tarçın ve Ahmet Tarçın tarafından işletilmeye devam edilmiştir. “Mehmet Ali”’nin Yeri” ve “Giritli ’nin yeri olarak da bilinen İmren Pastanesi halen Ayvalık Talatpaşa Caddesi ‘nde hizmet vermektedir. Lor tatlısı, sakızlı kurabiye, ve sakızlı dondurma çeşitleri ile tanınmaktadır.” (kaynak:https://imrenpastanesiayvalik.com/)

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

1 Yorum. Yeni Yorum

  • Balıkesir, Ayvalık’ta bu tatlı oldukça meşhur, bir çok pastane bu tatlıyı menülerinde bulunduruyor. Hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek de hiç kolay değil. Böyle mazisi olan bir tatlının günümüzde yerel üreticiler tarafından hala yaşatılıyor olması da hem ziyaretçiler hem de bölge kültürü için oldukça kıymetli.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed