SinemaSırbistan Gezi

0

İmparatorluk Merkezine Uzak Bir Şehir İvranye (Vranja) de: “Bozuk Kan” – “Bad Blood”

2021 Sırbistan yapımı “Bozuk Kan” tür itibariyle dram, kostümler ve plato itibariyle bir dönem filmidir.

Sırp yazar Borisav Stankoviç ‘in aynı adlı romanının uyarlanan filmde; iç içe geçmiş, acı dolu hikayelerini gözyaşlarına sığdırmanın ötesinde ellerinden bir şey gelmeyen kadınların ağırlıkta olduğu senaryoda; inanç, namus ve töre gibi folklorik ve tarihi detaylar konu edilmektedir. Çokça sahnesinde Türkçe konuşulan dönem filminin mekânı Köstendil Sancağı, konu aldığı zaman dilimi Osmanlı İmparatorluğu ‘nun son dönemleridir. Sancağa bağlı İvranye (Vranja) de Hıristiyan topluluğunun önde gelenlerinden biri olan Hadji Trifun (Dragan Bjelogrlic) ekseninde gelişen olaylar anlatılmaktadır.

Ayaklardaki çarıklar ve potinler tozlu yolları ezerken, bellere dolanmış kuşakların devamında şalvarlar, başlarda Osmanlı İmparatorluğunun o zamana özgü -ki çoğu kırmızı renkte- başlıkları… Tüm detayların rahatlıkla görülebilmesinin sebebi; küçük, kirli, tüyleri yer yer yontulmuş bir köpeğin peşi sıra giden bir kameranın sunduğu görüntülerdir. Koşuşturan köpek için güzel şeyler söylemek mümkün değildir. Tüylerinin yer yer olmayışından, kirinden pasından çok da iyi olmayan bir hayatı, çileli bir geçmişi olduğu anlaşılıyor. Hatta köpeğin, filmin daha ilk sahnesindeki akıbetinin senaryonun özeti niteliğinde olduğunu söylemek mümkün. Zor geçen hayatın izlerini bu güne taşıyan hasarlı bedeni, daima bir kaçış halinde olması, gelmekte olan tehlikeyi etrafa haber verme -belki de yardım dileme- hırıltısı, çevresini saran çok sayıdaki şahidin sessiz ve duyarsız seyircilikleri…  Aniden gelen ölümünde onun için üzülen tek kişinin ahalinin delisi olması… Bu akış filmin olduğu kadar belki de gerçek hayattaki Balkan coğrafyasının senaryosudur…

Filmde folklorik ögeler, dini ritüeller, gelenekler ve adetler ön planda verilmiştir. Örneğin; yas tutma geleneği doğrultusunda eşini kaybeden bir kadının tamamen karanlık, gece ve gündüz perdeleri kapalı bir evde oturması, özel ve dini seremoniler dahil kiliseye dahi gidememesidir. Bir diğer örnekte dini inanış gereği sosyal düzen içinde, evliliklerde, aile içi sıkıntıların giderilmesinde, alınacak kararlarda Piskoposun önemli bir yere sahip olmasıdır.

İmparatorluğun bu uç şehrindeki yerli toprak sahibinin ve ailesinin başına gelenler; aşılmaya çalışılan siyasi krizler, şirazesi kayan güç dengeleri, günahlarla bezeli ahlaki olaylar, hayatta kalma ve daima kazanan olma mücadelesini konu neden film, Tük izleyicinsin çok aşina olduğu dinamiklerle öne çıkmaktadır.

Anlatıldığı dönemdeki İmparatorluk haritasına göre kuzeyde bulunan Vranja ‘deki varlığı ve etkisi düşüşle karşı karşıya kalan zengin Sırp Hıristiyan ailesinin evi ve evin avlusunu, Sırplar, Türkler ve Arnavutlar ‘ın gündelik işlerini, giyim kuşamı, tutkuları, güç savaşları, intikam-dostluk-düşmanlık üçgenindeki tutumlarını izlerken; entrika, cinayet, görücü usullü evliliklerle anlatılan dönemde kadınların toplumdaki yerini ve değerini anlamaya fırsat vermektedir.

Yönetmen: Milutin Petrovic

Senaryo: Vojislav Nanovic, Milena Markovic

Oyuncu Kadrosu: Dragan Bjelogrlic, Andela Jovanovic, Katarina Radivojevic, Dejan Bucin, Fedja Stukan, Marko Grabez, Nedim Nezirovic, Tim Seyfi, Aleksandar Stojkovic

Tür: Dönem filmi, dram

Orijinal İsmi: Bad Blood

Yapım Yılı: 2021

Süre: 1 sa 42 dk

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü