SinemaSırbistan Gezi

0

Türkiye – Sırbistan Ortak Yapımı: “Nasipse Adayız”

Ercan Kesal’ın “Nasipse Adayız” isimli kendi kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını ve oyunculuğunu yine kendisi üstelenmiştir. Film Türkiye-Sırbistan ortak yapımıdır. Adana Film Festivali’nde En İyi Film dâhil 5 ödül ve İstanbul Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü almıştır.

İstanbul Beyoğlu İlçesi’nin belediye başkanlığı için yarışan Dr. Kemal Güner’in bir gününü anlatan konusuyla filmde, izleyicinin TV dizilerinden ve sinema filmlerinden tanıdığı Ercan Kesal başroldedir. Esas mesleği doktorluk olan oyuncunun kısa süreli siyasi geçmişinin yanı sıra kaleme aldığı eserlerinden bazıları; “Peri Gazozu”, “Cin Aynası”, “Velhasıl”, “Nasipse Adayız”, “Aslında”, “Evvel Zaman” dır.

Ercan Kesal’ın 2000’li yılların başında belediye başkanlığına aday olduğu dönemdeki tecrübelerinden kesitleri içeren kitabının uyarlaması olan filmde; başkan adayının maruz kaldığı beklenmedik gelişmeler karşısında takındığı tavırları, tepkileri, uyum çabalarını, vazgeçtiklerini ve geçemediklerini anlatmaktadır. Altı kalın çizgilerle belirginleştirilmiş olan nokta ise; karakterin güçlü iktidar talebidir.

Büyük bölümü bir düğün salonunda geçen filmde mekân İstanbul Okmeydanı, (izlendiğinde edinilen kanaatle) zaman ise günümüzdür. Politik hesapların yürütüldüğü yolculuktaki düğünler, toplantılar, mevlitler, siyasi görüşmelerin gerçekleştiği yerler ise filmin diğer mekânlarıdır.

Bir günden alınan kesit olduğu için giriş-gelişme-sonuç şeklinde ilerlemeyen filmde, ana karakterin siyasete uygun bir kişilik olmamasından hareketler bir mesaj duyma beklentisine giren izleyicinin bekleyişi nafiledir. Bununla birlikte kamera önünde oyuncu ve arkasında yönetmen olarak efor sarf eden Ercan Kesal’ın İstanbul sokaklarında geçen sahnelerinin doğallığı yardımcı yönetmenlerin başarısına işaret etmektedir.

Dr. Kemal Güner karakterinin içindeki kör noktaların açığa çıkmasıyla, temelde siyaset yapmaya uygun olmayan birinin “tipik” siyasetçi ahlakına (istisnalar tabii ki kaideyi bozmaz) dönüşümü gözler önüne serilmektedir. Ne kadar dürüst, güvenilir bir insan olunursa olunsun ikiyüzlü ve çıkarcı olmaya sürükleyen siyaset dişlisini anlatılmaktadır. Özellikle herhangi bir makama talip olanlar tarafından izlenmesi gerektiğini düşündüren film bir anlamda kendini yazan ve oynayan bir siyasetçinin belgeseli gibidir.

2021 Belgrad Uluslararası Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde gösterilmiş olan film  “En İyi İlk Film Ödülü” ne layık görülmüştür.

Yönetmen: Ercan Kesal

Senarist: Ercan Kesal

Yapımcı: Ercan Kesal, Kerem Çatay,

Oyuncular: Ercan Kesal, Selin Yeninci, İnanç Konukçu, Müttalip Müjdeci, Nazan Kesal, Valeriu Andriuta

Süre: 105 dakika

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü