Kuzey Makedonya GeziSanat

0

Kuzey Makedonyalı Ressam Drenusha Palloshi

Kuzey Makedonyalı Ressam Drenusha Palloshi 5 Kasım 1989’da Kalkandelen’de doğdu. 2013 yılında Kalkandelen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2015 yılında Kalkandelen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden yüksek lisans derecesini aldı. 2015-2018 yılları arasında UT Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim Bölümü’nde asistanı olarak çalıştı. 2018 yılından itibaren aynı fakültede resim bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır. Ayrıca yurt içinde ve RSM dışında çok sayıda toplu sergi, sempozyum ve sanat kolonisinin bir parçası oldu.

Müzik sevgisi ve güzel sesi ile bilinen sanatçı aşağıda detayları verilen 4 kişisel sergi gerçekleştirdi:

-“Resimde Müzikal Hatıralar” Kalkandelen Üniversitesi 2016
-“Müzikal Hatıralar” RSM Kültürel Bilgi Merkezi Üsküp 2018
-“Bir Pentagramda Renklerin Senfonisi” Kalkandelen Sanat Galerisi 2021
-“Pentagramda Renklerin Senfonisi” KIC of RSM Taksim İstanbul

02.06.2023 Kuzey Makedonya Kültür Merkezi Sinestezi Etkinliği – İstanbul

02 Haziran 2023 saat 14.00‘de Kuzey Makedonya’dan gelen kadın sanatçıların Jelldez Asani koordinatörlüğünde; Piyanist Teuta Alimi Selmani, Ressam Ebru Selman, Ressam Drenusha Palloshi ve Ressam Lulzime Leka-Mulaku’un katılımıyla gerçekleşen “Sinestezi – Synesthesia” isimli müzik ve resim performansında kendisiyle tanışma fırsatı bulduk. Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak ressamın piyano çalarak söylediği şarkılarla resimleriyle olduğu kadar güzel sesiyle de tanışma fırsatı yakaladık.

Soldan sağa doğru: Ressam Drenusha Palloshi, Piyanist Teuta Alimi Selmani, Necla Dursun, Ressam Ebru Selman,  Ressam Lulzime Leka-Mulaku, Arkeolog Jelldez Asani (02.06.2023 Kuzey Makedonya Kültür Merkezi – İstanbul)

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed