Türkiye Gezi

0

Marmara Adası ‘ndaki Göçmen Köyü: “Topağaç”

Marmara Denizi’ndeki adaların en büyüğü Marmara Adası ‘dır. Adını “mermer” ve “marmor” dan alan ada 110 km2 ‘lik alana sahiptir.

Marmara Adası’nın doğusunda yer alan Topağaç Ovası geçmişte sıtma yuvası olduğundan, burada arazisi bulunan mülk sahiplerinin geçici süreliğine kuzeyde bulunan Asmalı Köyüne yerleştirildiği bilinmektedir.

Topağaç Köyü ‘ne 1928 yılında Yunanistan’dan gelenlerle başlayan göçe yenileri eklenmiş ve köy bir Balkan göçmeni yerleşkesine dönüşmüştür.

Bütçe dostu tatilin adresi olan Marmara Adası ‘na Topağaç Köyü ‘nü görmek için gittiğimizde 2022 yılı Ağustos ayı idi. Pansiyonların yoğunlukta olduğu adaya 1972 yılında sadece bir gece konaklama için gelen ve bu gün Topağaç ‘a yerleşmiş olan bir Üsküplü göçmen vatandaşımızla sohbet ederek kendisinden köy hakkında bilgi aldık.

Topağaç Köyü, adadaki tarımsal faaliyetlere en elverişli alanı konumundadır. Bu sebeple adanın sebze ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır.

Marmara Adası’nın kuzeyindeki antik mermer ocakları, antik çağdan günümüze kadar gelmiştir. Yüzyıllar boyunca mermeri ile ün kazanmıştır adadan çıkan mermerler Efes Artemis Tapınağı’nın sütunlarında kullanılmıştır. Ayrıca Roma İmparatorluğunun mermer ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynamıştır.

Bu gün iskeleye yakın sıralanmış kamyonların yük bölümlerinden tonlarla ifade edilebilecek ağırlığındaki mermer parçaları işlenmek için nakledilmektedir.

“Mermer Adası” olarak da anılan adadaki mermer yataklarından çıkan beyaz duman uzaktan bakıldığında rahatlıkla

görülebilmektedir. Feribotla ulaşım sağlanan adanın iskele binası tamamıyla adanın doğal zenginliği olan mermerden inşa edilmiştir.

Adaya özel koruk suyunu kıyıdaki çay bahçelerinde yudumlarken şiddeti özellikle akşam saatlerinde artan rüzgâr; saçları dağıttığı gibi akıllardaki gam ve kederi de dağıtmaktadır.

Sakin sokakları, gürültüsüz esnafı, berrak plajları, ağaç gölgelerinde şekerleme yapan küçük sakinleriyle ada; siz daha iskeleye adımınızı atar atmaz yatıştırıcı etkisiyle sarıp sarmalamaktadır.

Topağaç Köyü videomuzu youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü