Kosova GeziYaşam

0

Rumeli-Türk Geleneği ‘Arefe Simidi’

Bayram yaklaşırken telaşı da başlar. Bu telaş Ramazan ayının son haftasında daha da artar. Örneğin evler en geç arefe gününe kadar temizlenmiş olmalıdır. Bayram alışverişi yapılmalı, ev halkının bayram gününde giyilecekleri hazır edilmelidir.

Bayram alışverişi ise ayrı bir önem taşır. Her şeyin en iyisi en tazesi seçilmelidir çarşı pazardan. Misafirler için şeker, çikolata, kahve, lokum, kolonya alınmalıdır. Tüm bunların yanında bayram tatlısını unutmak olmaz. Bayramda ikram edilecek tatlı genellikle baklavadır ve imece usulüyle yapılır. Tazeliğini muhafaza için de tercihen arefe günü yapılır. İşte tam bu noktada Balkanlarda sürdürülen bir gelenek dikkat çeker: Arefe Simidi.

Rumeli-Türk geleneğinin bir parçası, bayramın müjdecisi olan arefe simidinin kokusu yayıldığında bilinir ki bayram yakındır. Okumakta olduğunuz içeriğimizin görselinde Prizren’de sadece arefe günlerine mahsus, bayramın gelişi şerefine pişirilen nohut mayalı arefe simidini görmektesiniz. Kokusu sokaklara yayıldıkça bayram sevincinin her yanı kuşattığı arefe simidi.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed