Türkiye GeziYemek

0

Sabah Çorbası Köfteci Mustafa ‘da İçilir Yenicami/Adapazarı

“1912 yılı, savaş yorgunu bir ülke… Adapazarı büyüyen ve verimli topraklara sahip bir kasaba. Yoksulluk ve savaşlardan dönmeyen bir baba, Mustafa Beyi 17 yaşında el arabasında köfte satarak hayatını kazanır duruma getirmişti. Lakin hayatta kalma yolu bir tek köfteleri olunca, Mustafa Bey gece gündüz çalışıp Adapazarı merkezinde sevilen bir köfteci olmayı başardı. Daha sonra biriktirdiği tüm varlıkla Alaeddin Beyi kendine ortak alarak günümüzdeki yeri olan Adapazarı, Yenicami’deki dükkanı satın aldı. Dükkana geçmekle birlikte yeni bir mücadele başlamıştı, fakat bu sefer iki ortak canla başla ürünlerin kalitesini ve çeşitliliğini arttırdı, Yenicami içinde ıslama köfte ile kendine sağlam bir yer edindi. Kurtuluş savaşı sonrası ekonomik kalkınmayla büyüyen Türkiye ve Adapazarı için de anlamlı bir laf olan “Ne kadar ekmek… o kadar köfte” hiç eksik olmazdı dükkanda bu dönemde. 1950’lere gelindiğinde Mustafa Bey’in vefatıyla ve varisinin olmaması sebebiyle Alaeddin Bey dükkanın tamamını devraldı. Mustafa Bey’in tutkusunu paylaşan Alaeddin Bey, ıslama köfteciliği ve birikimini oğullarına aktararak dükkanın devamını sağladı. Bir sonraki jenerasyon, ıslama köfteye piyaz gibi lezzetler katarak ve mahsul kalitesini en üst standartlara taşıyarak Meşhur Köfteci Mustafa markasını büyüttü.

Tüm başarımızın ardında köftecilik sanatını geliştirme ve bu yenilikçiliği geçmiş değerlerle uzlaştırma düşüncesi mevcut. Alaeddin Bey zamanından beri olan 60 senelik şeflerimiz, 25 senelik ustalarımızla değerlerimizden ve birikimimizden ödün vermiyoruz. Dükkanın atmosferi ilk kurulduğundan beri değiştirilmedi, buna ahşap lambirilerden 1930’lardaki Adapazarı’lı ressamlardan tablolar dahil. Buna lakin çeşitli medya mecralarında emeğimizin tanınması ürünlerimizi sürekli geliştirme çabalarımızın bir kanıtı oldu.”

Yukarıdaki metni Köfteci Mustafa’ nın resmi internet sitesinden aynıyla naklettik. Gazetelerde, bloglarda ve kitaplarda sıklıkla bahsedilen bu mekan bendeniz gibi Sakaryalı olanların uğrak yeridir.

Yağmurlu bir sonbahar sabahının erken saatlerinde gittiğimiz için mercimek çorbası ve işkembe çorbasını tercih ettik çünkü köfte için günün hazırlıkları devam etmekteydi.

Çorbalarının tadı gibi mekanın kokusu, samimi ortamı ve lezzetli aynıdır işletmenin. Nostaljik anlarla geçmişe yolculuk…

Sabah saatlerinde başlayan ıslama köfte hazırlıkları

Sabah çorbasının yanına ıslama köftenin ekmeğini talep eden müşteriler için hazırda tutulan ekmekler

Bizi güler yüzle karşılayan ustamızın çorba servisi

Masalara güzellik katacak taze bahçe çiçekleri de sabah saatlerinin hazırlıklarından biri

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü