Yemek

3 Yorum

Trileçe Üsküp’te Ohrid Pastanesinde Yenilir

Trileçe, son yıllarda beğeniyle tüketilen tatlı türlerinden biridir. Yedikten sonra ağırlık vermeyen, hafifliğiyle pişmanlık hissettirmeyen sütlü tatlı grubunun gözde üyesi “Balkan Tatlısı” olarak bilinmektedir.

Tarihçesine bakıldığında; 1930’lardan itibaren Meksika’da dünyaya yayılan bir tatlı olduğu görülür. İsmi; inek, keçi ve manda sütünden imal edilmesi nedeniyle, İspanyolca’da “üç” ve “süt” anlamına gelen “tres” ve “leches” kelimelerinden türemiştir.

Balkanlarda ise Arnavutça ‘da Trileqe (okunuşu: Trileçe) olarak isimlendirilmiş ve Türkçemizde bu adla kendisine yer bulmuştur.

Her ne kadar Trileçe’nin kökeni Amerika kıtası olsa da Balkanlarda yapılanının diğerlerine göre çok daha lezzetli olduğu söylenmektedir.

Üzerine dökülen sos ağırlıklı olarak karamel olsa da; limon, frambuaz, çikolata, portakal, vanilya, gibi soslar da servis edilebilmektedir.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gittiğinizde Türk Çarşısındaki Ohrid Pastanesinde denemenizi öneririz.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Arkadaşlar gezimiz de burayı tavsiye ettiler bize 13 kişilik bir grup olarak gittik 3 masa yedik içtik arkadaşlar bilgin şerefsiz müşteriye saygı nedir bilmiyor lar özellikle biz Türklere karşı kabalar nerde ise kavgaedecektik sizlerden ricam böyle şerefsizlere para kazandırmayalım

  Yanıtla
  • Üsküp’te kosmos köfte lokantasında 2 porsiyon köfte birkaç ince turşu ile 1 coca cola siparişi verdik. Masaya ayrıca peynirli salata ile 4 adet çarliston yeşil biber geldi. Bunlar ikramımızdır dediler. Ancak sonra ikram dediklerini hesaba katıp getirmişler. Ödeme yaptıktan sonra bayan arkadaşım hesap çok fazla gelmedi mi diye sorunca farkına vardık ki ikram ettiklerini de hesaba eklemişler. İtiraz edince de mekandan kaba bir şekilde defol git, dediler. Polise gittim. Onlarda birşey yapamadılar. Para kazanmaktan şımarmışlar. Aslında böyle beş para etmez ülkelere gidipte böyle şerefsizlere para kazandırmayacaksınız.

   Yanıtla
 • Murat Akıcı
  30 Temmuz 2023 14:50

  Böyle ukale kaba saba bi işletme görmedim resmen garson bizi kovdu reklamra kanıp sakın gitmeyin beş para etmeyen bir yer

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü