Dergi

0

Türkçem Dergisi 260. Sayısıyla Okurlarına Ulaştı

Kosova’da Türkçe yayımlanmakta olan Türkçem Dergisi 260. sayısıyla okurlarına ulaştı. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Sn. Zeynel Beksaç’ın sayıya özel yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

“Merhaba,

Değerli okurlar sizleri 260. Sayıya ulaşmanın verdiği mutluluğuyla selamlıyoruz.

Öncelikle hedefimiz 300. Sayı. Allah ömür verirse 500’e de demir atmaya kararlıyız!

Zaman zaman editör yazılarımızda vurguladık, amacımız öncelikle dilimize sahip çıkmak, bu gök kubbede kimliğimizin önemli adreslerinden biri olmak, güzellikleri herkesle paylaşabilmektir.

Eski Yugoslavya topraklarında, Balkanlarda ve Türk dünyasında edebi gelişmelere gücümüz yettiğince yer verebilmek ve özgün edebiyatımızı gündemde tutarak, yeni yeni adların yetişmesine katkı sunabilmektir.

Yine öncelik verdiğimiz konular arasında çocuklarımıza, öğrencilerimize edebiyatı sevdirmek, onların şiir, öykü yazmalarına vesile olabilmektir…

Türkçem olarak bu sayıya ulaşmak o denli kolay olmadı. Güç, aşılması zor, engebeli yollardan geçtik.

Ancak tüm zorlukları göğüsleyerek, devam dedik. Her zaman Türkçe sevdası galip geldi…

Değerli okurlar, bu sayının da sizi ilgilendiren, beğeneceğinizi umduğumuz bir içerik taşıdığına inanıyoruz.

Kapakta geçenlerde yitirdiğimiz şair, gazeteci, aydın, öğretmen Mürteza Büşra’nın portresi yer alıyor.

Onu kısa bir rahatsızlık ardından kaybettik. Eşsiz bir insandı. Herkesle dost olmayı bilmiş, sevilen, sayılan bir şahsiyetimizdi. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Leyla Şerif Emin’in   “Kaybolmazsan Bu Şehir Hala Senindir” adlı son kitabının tanıtımı İstanbul’da yapıldı. Ayrıntılar haberimizde.

Mustafa Özçelik bu sayımızda bir demet şiirle okura merhaba diyor. Mürteza Büşra’yla ilgili bir yazıyı derginin orta sayfalarında bulabilirsiniz.

Leyla Şerif Emin, bu kez bir başka yazı üzerinde duruyor. “Acımız kalabalık, mutluluğumuz yalnız” adlı yazısını dergimiz sayfalarında bulabilirsiniz.

Mehmet Yardımcı bu sayımızda “Türk kültüründe ve şairlerin dilinde Tuna Nehri’ni konumluyor.

Bunun yanı sıra, Mehmed Arif “Şiir Şairin Nefesi”, Arif Bütüç “Kosova Kısı-Çazime Leskovci”, Sanat dünyamızın duayenlerinden Refet Kiser’in portresi, Prizren ve Kosova Türk Ağızları Özbeöz Türkçedir(Sempozyumdan notlar), Enver Baki’nin ilk kitabı “Anahtarlar” 50 Yaşında, yazıları olduğu gibi, şiirleriyle; Dr.Taner Güçlütürk, Seyhan Yakupi Bağdat, Bisera Alikadiç, Bayram İbrahim, Muhamed Kırveşi, Burhan Sait yer alırken, Sirk Atları adlı öyküyle Alaettin Tahir konuk oluyor.

Yeni bir sayıda buluşana dek, hoş çakalın, sağlıcakla kalın, mümkünse yüzünüzden gülüş hiç eksilmesin.”

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü