Kuzey Makedonya GeziSanat

0

Üsküplü Ressam Sabri Fettah Berkel

1907 yılında Üsküp’te dünyaya gözlerini açan ünlü ressam Sabri Fettah Berkel, Üsküp Sırp- Fransız Okulu’nda eğitim aldıktan sonra Belgrad Güzel Sanatlar Okulu’ndan 1927-1928’den mezun oldu.

Ardından Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’nin Felice Carena atölyesinde fresk ve gravür konusunda 2 yıl eğitim aldı. 1935 yılında Türkiye’ye geldi ve bir dönem resim öğretmenliği yaptı.

1939’da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Gravür Atölyesi asistanlığını yürüttüğü esnada Floransa-Uffizi Müzesi tarafından bir portre çalışması satın alındı ve bu vesileyle adı dünya çapında duyuldu.

Berkel, “soyut resmin” ilk Türk temsilcisidir. Kendine özgü portre çizimleri ve geometrik şekilleri kullanarak elde ettiği eserleriyle ilgi odağıdır.

Yağlıboya ve tuval üzerine çizdiği resimler devlet korumasına alınarak müzelerde sergilenmeye layık görüldü. Onun yaptığı portreler ve otoportlerin farkı; kullandığı teknik her zaman aynı olsa da verdiği estetik zevkin tekerrür etmemesi olarak tarif edilir. Tercih ettiği pastel tonlarla beğeni toplayan ressam 1991 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

4 Ağustos 1993 tarihinde tedavi gördüğü İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’nde hayata veda eden ressama Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak rahmet diliyoruz.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü