Yunanistan

0

Yunanistan Hakkında Genel Bilgi

Balkan yarımadasının güney ucunda yer alan Yunanistan hakkında  bilgilerin yer alacağı bu bölümde, ülke hakkında kısa aktarımların yapılması amaçlanmıştır.

Arnavutluk, Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Türkiye ile sınır komşusu olan Yunanistan’ın üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadadır.

Adriyatik, Ege ve İyonya denizlerinin çevrelediği, dağlık yeryüzü şekline sahip olan ülkede ovalar kıyılara yakındır. Selanik Ovası, Teselya Ovası, Karlos Oavsı, Argolidas Ovası başlıca ovalarındandır. Ege Deniz’ne bakan tarafı irili ufaklı birçok adayla çevrilidir.

Akdeniz iklimini etkisi altındaki ülkede yazlar sıcak kışlar ise serin geçmektedir. Yüksek kesimlere ve kuzeye doğru ilerlendikçe Akdeniz dağ ikliminin mevcut olduğu görülür.

Adını koruyucusu olan savaş tanrısı Athena’dan alan başkenti Atina olan Yunanistan’ın diğer büyük şehirlerinden biri olan Selanik’te bu gün müzeye dönüştürülmüş olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev bulunmaktadır.

Struma, Vardar, Mesta, Vistrica, Pindos, Aliacmon, Kalamas ve Arahthos öneli nehirlerindendir. Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Yunanistan ortak tasarrufunda olan Büyük Prespa, Küçük Prespa, Volvi, Vegoritis ve Kuzey Makedonya ile birlikte kullandığı Doyran Gölü ülkenin önemli göllerindendir.

Kıyı kesimlerinde zeytin, sakız ve çam türleri bulunan Yunanistan’da çeşitli küçük yabani hayvan ve sürüngene rastlanmaktadır.

Önemli yerleşim yerleri; Pire, Patras, Serez, Yanya, Kavala, Kandiye ve Tirhala’dır. Dağlık alanlarda hayvancılığın geçim kaynağı olduğu ülkenin güneyinde zeytin, turunçgiller, üzüm ve meyve türleri öne çıkarken ülke genelinde; buğday, tütün, arpa, yulaf ve pamuk tarımı yapılmaktadır. Gıda ürünlerinin imalatının öne çıktığı Yunanistan’da su ürünleri yetiştiriciliğinde iddialıdır. Zeytinyağı ihracatında dünyada söz sahibi olan ülkede hayvancılığın gereğince gelişmediği görülmektedir.

Solar ve rüzgâr enerjisi gibi alternatif enerji üretme konusunda girişimleri bulunan ülkede çıkan başlıca madenler; mermer, beyaz taş, krom, bakır, kurşun, bakır, sülfür ve petroldür. Önemli sanayi kolları ise; kimyevi maddeler, tekstil, çimento, gıda ve metal endüstrisidir.

Uluslararası karayollarının geçtiği ülkede karayolları ve demiryolları eski doğal tarihi yolların güzergâhını takip etmektedir. Deniz ulaşımı ve uluslararası gemicilik gelişmiştir.

Yunanistan dünyanın en çok turist çeken ülkelinden biri olma unvanını elinde bulundurmaktadır. Eski Yunan şehir devletlerine ait bölgeler en çok ilgi çekenler olmakla birlikte Yunan adaları diğer bil ilgi alanıdır.

Görsel: Monastiraki Meydanı – Atina – Yunanistan

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Menü