Kuzey Makedonya GeziSinema

0

Yeni Dizi: “Balkan Ninnisi”

Altı yüzyıl Osmanlı şehri olmuş, bir tarafında Türk ve Arnavutların diğer yanında Makedonların yaşadığı Üsküp’te, farklı milletlere mensup iki gencin, sevdaları için verdikleri mücadeleyi anlatan “Balkan Ninnisi” 21 Haziran 2022 ‘de izleyicisiyle buluştu.

İki ay önce başlayan hazırlık ve çekimler süresince dizinin ne zaman gösterimde olacağı merak konusu olmuştu.  “Beklemeye değdi” dedirtecek ilk bölümde Üsküp ‘e kısa bir yolculuk yaptı izleyici. Tabii ki geçmişe ve anılara da.

Üsküp Türk Tiyatrosu emekçilerinin de yapımda bulunması bütünleştirici ve birleştirici bir unsur görevi görürken sayılarının aratması izleyenin arzusudur. Akıllarda kalan Alex , Zarife, baytar amca ve Dimitri karakterleri gibi…

İzlerken senaryodaki Makedon ailenin Makedonca değil de Türkçe konuşuyor olması bir nebze aklımı karıştırsa da altyazılı dizi izlemenin zorluğunu düşününce bu düşünceyi aklımdan kovdum. Makedon aileden bozuk Türkçeyi duydukça çok kültürlü yaşamanın getirilerinden birinin çok dillik olduğunu anımsadım ve durumu olağan karşıladım.

Diziyi daha iyi anlayabilmek/anlatabilmek için Balkan göçmeni bir ailenin mensubu olmamın verdiği hassasiyet devamındaki temennim odur ki; dizideki her karakterin geçmişi ve geçmişinden bu güne getirdikleri senaryoda yer alsın. Bu yapılırken incitici olmayan bir üslup kullanılsın.  İşte o zaman dizi daha iyi özümsenmiş, Balkanlarla olan özel bağımız gereğince anlatılmış, bilmeyenlere bildirilmiş olacaktır.

Netice itibariyle; Vardar Nehri ikiye ayırsa da birleştirici Taş Köprüsü ile Üsküp şehrinin mekan olduğu, usta oyuncu kadrosunun hayat verdiği samimi ve eğlenceli bir hikaye geldi evlerimize. Balkan insanının samimi, içten, neşeli ve eğlenceli halini TV ‘de görmek biz Balkan göçmenleri için büyük ayrıcalık. Bu olumlu ruh halini destekleyen bir diğer unsur ise ilk bölümün açıklanan izlenme oranlarının yüksekliğidir.

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak hayırlı uğurlu olsun diyoruz.

İyi seyirler.

Yönetmen: Doğan Ümit Karaca, Volkan Kapkın

Senarist: Uğur Uzunok, Muhammed Nurullah Sevimli, Abdulhamid Işık, Esma Koç

Oyuncu Kadrosu: Erdal Özyağcılar, Özlem Türkad, Merih Öztürk, Emre Bey, Hakan Boyav, Suzan Akbelge

Müzik: Alper Atakan

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü