Kuzey Makedonya GeziSinema

0

İstanbul – Manastır Arasında Bir Yol Filmi: “Limonata”

Biri Türkiye’de diğeri Kuzey Makedonya’da birbirinden habersiz yaşayan iki kardeşin tanışmasını anlatan filmdir.

“Yol filmi“ olarak nitelendirilebilecek sahnelere sahip olan “Limonata” nın çekimleri Türkiye, Makedonya ve Bulgaristan’da 2014 yılında gerçekleştirilmiştir. Bir saat 50 dakikalık süresiyle dram, trajedi ve komedi türlerinden izler taşımaktadır.

Filmde yardımcı rollerden birini 1976 model Doğu Alman malı Trabant marka araç üstlenmiştir. İzmir Çeşme’de hurda halinde bulunarak modifiye edilen aracın motor ve şasisi elden geçirilmiş, Amerika’dan getirtilen havalı amortisör montajıyla tüm parçalar birleştirilerek çekim için karavanla Makedonya’ya taşınmıştır. BT 1056 AB plakasıyla sarı Trabant, Bitola yani diğer adıyla Manastır şehrine kayıtlı olarak filmde önemli bir yere sahiptir.

Farklı kültürlere ait iki kardeşin ve birbirinden çok farklı iki baba-oğul ilişkisinin ele alındığı yapımda herhangi bir yan hikâye bulunmamaktadır.

Kuzey Makedonya’da yaşayan Suat (Zekir Sipahi) eski bir tır şoförüdür. Yakalandığı hastalık sebebiyle oğlu Sakip’e (Ertan Saban) vasiyet niteliğinde bir talepte bulunur. Uzun zaman önce İstanbul’da imam nikâhıyla bir evlilik yaptığını, bu evlilikten bir çocuğu olduğunu ve bazı sebeplerle onları terk ettiği için bir daha görmediğini anlatır. Eğer hayattaysa İstanbul’daki çocuğundan helallik almayı arzu ettiğini söyler. İsim ve adres içeren kâğıt parçasını Sakip’e vererek İstanbul’a gidip kardeşini bulmasını ister. Sakip babasının emektar arabasını alıp İstanbul’a doğru yola çıkar.

Film, kadrosunda bulunan Bulgaristanlı müzisyen Ciguli’nin 2014 de vefatının hemen öncesinde kayda alınan sahneleriyle önem kazanırken 2020 yılında vefat eden baba rolündeki Makedon oyuncu Zekir Sipahi ile 2021 yılının ilk çeyreğinde hayata gözlerini yuman Fuat rolündeki Makedon oyuncu Luran Ahmeti’den geriye kalan özelliği taşımaktadır. Üçü de nur içinde uyusun.

Yönetmen: Ali Atay

Senarist: Ali Atay, Ertan Saban

Oyuncular: Ertan Saban, Serkan Keskin, Zekir Sipahi, Luran Ahmeti, Ciguli

Süre: 1 s 50 dk

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü