Kuzey Makedonya GeziTürkiye Gezi

0

Kuzey Makedonya’nın Zarafet Sembolü Alaca Cami Miniatürk’de

Miniatürk Türkiye Park yada bilinen diğer adıyla Minyatürk çeşitli yapıların minyatürlerinin sergilendiği bir açık hava sergisi. Haliç kıyısına konumlanan Miniatürk’ün temelleri 2001 de atıldı, 2 Mayıs 2003’de ziyarete açıldı.

“Büyük ülkenin küçük bir modeli” sloganıyla hayata geçirilen alanda tarihin farklı çağlarından ve medeniyetlerinden eserler yapılabilirlik ölçütüne göre küçültülerek modellemeleri yapılmış.

Sesli rehber sistemiyle ziyaretçilerini bilgilendiren Miniatürk verdiği bu hizmetle İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Rusça, Japonca ile bünyesindeki eserleri ziyaretçilerine tanıtıyor. Turistlerin yanısıra okulların gezi programında önemli bir yere sahip olan alan tesis Türk ve dünya kültürünün öğrenilmesine de katkı sunuyor.

Biz Balkan göçmenleri olarak bu günlerde Miniatürk’ün radarımıza girmesinin sebebiyse minyatür parka eklene yeni bir eser: zarafetiyle ünlü Alaca Cami. Kuzey Makedonya Kalkandelen’deki Osmanlı eseri Alaca Cami’nin 1/25 oranında küçültülen minyatürü 2 Mart 2024 ‘de gerçekleşen törenle ziyaretçilerine “merhaba” dedi.

RUBASAM-Rumeli Balkan Stratejik Araştırma Merkezi öncülüğünde Miniatürk’e dahil olan Alaca Camii, Kalkandelen’in ortasından geçen Pena Nehri’nin yakınında bulunuyor. Hurşide ve Mensure kız kardeşlerin çeyiz paralarını bağışlayarak yaptırdığı rivayet olunan caminin iç ve dış süslemeleri ve bezemeleri oldukça etkileyici. Kız kardeşlerin türbelerinin avlusunda olduğu Alaca Cami ziyaretimizde Balkan Esintisi Ailesi olarak bizi etkisi altına alma sebeplerinden biri; süslemelerde İstanbul’u görmek oldu.  Buna ek olarak, süslemelerin İstanbul’u görmemiş bir usta tarafından yapıldığını öğrenmek bu etkiyi daha da arttırdı. Süsleme ve bezemelerin renklerindeki canlılığı koruması için on binlerce yumurta kullanılması ise şaşkınlığın seviyesini arttıran bir diğer neden. Kiremit kaplı çatısıyla daha çok klasik ev mimarisi tipinde, 15. yüzyılda inşa edilen yapının bilgileri giriş kapısındaki kitabede bulunuyor.

RUBASAM-Rumeli Balkan Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Süheyl Çobanoğlu’nun açış törenindeki konuşmasından bir bölümle içeriğimize son verirken Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak konuya dair mutluluğumuzu tekrar dile getirmek isteriz: “Bu gün RUBASAM’ın ve destekçilerinin katkılarıyla imal edilen maketin açılışını gerçekleştiriyoruz. Miniatürk’te Osmanlı-Türk eseri Alaca Cami’nin 1/25 oranında ölçeklendirilmiş yurtdışı eserler bölümünde yer almasını sağladık.”

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü