Bosna Hersek GeziYaşam

0

Blagay Tekkesi ve Sarı Saltuk

Bosna Hersek’e gittiğiniz vakit mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Blagay Tekkesi’dir.

Bosna Hersek’in en büyük nehirlerinden Neretva’nın kollarından biri olan Buna Nehri’nin doğduğu mağaranın yanı başındaki Blagay Tekkesi, bölgenin Osmanlı himayesine geçmesini takiben kurulmuştur.

“Blagay Tekkesi” denilince, Müslümanlığı tanıtan ve yaşantılarıyla örnek teşkil edenlerden Sarı Saltuk’u anmadan edemeyiz. Sarı Saltuk, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın himayesinde yazdığı “Saltukname” adıyla bilinen destanın kahramanıdır. Anadolu ve Rumeli’de birçok yerde türbesinin olduğu bilinmektedir. Saltukname’de yer aldığı üzere kendisi; güçlü, korkusuz, mert, herkese karşı adaletli ve hakkaniyetli biridir. Bu özellikleriyle birçok yerde halkın sevgilisi olmuş, sadece Müslümanlar için değil, Hıristiyanlar için de önemli bir isimdir. Blagay Tekkesi’ni her dinden birçok insanın ziyaret etme sebebi budur.

Gezdiğinizde göreceksiniz ki mütevazı bir tekke olan Blagay, etrafındaki yapılaşmaya rağmen çok iyi korunmuştur. Tekke alanının girişinde bulunan küçük hediyelik eşya dükkânlarından yöre insanının el emeği ürünleri hatıra olarak almak mümkündür.

Ayrıca, nehrin doğduğu sularda avlanan balıkların oldukça lezzetli olduğuna vurgu yapmak gerekir. Saklıkent’i andıran nehir üstü restoranlarda, ihtişamlı manzara eşliğinde balık yedikten sonra Türk Kahvesi yudumlamak yerinde bir tercih olacaktır.

Son olarak; hemen türbenin yanında nehrin kaynağı yönündeki merdivenlerden inerek, isterseniz oradaki eski Anadolu üsulü demir taslarla isterseniz avuçlarınız üşütecek soğukluğunu hissederek nehrin tertemiz ve berrak suyundan içebilirsiniz.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed