Yaşam

1 Yorum

Sonsuz Çığlık ‘Potoçari’

11.07.1995 – Srebrenitsa

ll. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük etnik soykırımın 29. yılındayız.

29 yıl önce bugün, Yugoslavya İçsavaşında Sırp birlikleri, Srebrenitsa’da birkaç gün içinde 8.372 Boşnak vatandaşını katletti. Hollanda’nın Lahey kentideki Uluslararası Adalet Divanı 2007 yılında Srebrenitsa’daki yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi.

Unutulmasın Tekrarlanmasın temasıyla Uluslararası Srebrenitsa Motosiklet Maratonu bu yıl 13. kez düzenlendi.  Saraybosna Öldürülen Çocuklar Anıtı’ na çiçek bırakan yüzlerce motosikletli Srebrenitsa’daki Potoçari Anıt Mezarlığı’na yöneldi. 8.372 savaş kurbanının istirahat ettiği Potoçari Anıt Mezarlığı’nda bu güne kadar 6 .751 kurban toprağa verildi. Çeşitli kaynaklarda yer alan bilgiye göreyse Srebrenitsa Soykırımı’nda hayatını kaybeden ve cenazesine ulaşılamayan kişi sayısı 1000’den fazla.

Srebrenitsa Soykırımı’nın 29’uncu yılında, kimlik tespiti gerçekleşen 14 soykırım kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı’na tören eşliğinde defnedilecek ve sayı 6 bin 765’e yükselmiş olacak.  

Tüm şehitlerin ruhu şad olsun…

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

1 Yorum. Yeni Yorum

  • bosna savaşında evlerin üzerindeki delikler benş çok etkiler özellike herhangi bir eve baktığımda onun eskiden nasıl bir ev olduğunu hayal etmeyi çok severim.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed