Yaşam

0

Balkan Harbinde Şehit Olan Galatasaraylılar

Türkiye’nin spor tarihindeki sayısız ilkin beşiği, 1905’teki kuruluşundan günümüze uluslararası başarıyı hedeflemiş, 2000 yılında dünyanın en iyi takımı olma seviyesine erişmiş Galatasaray Spor Kulübü…

Kulüp futbol mabedinin kapılarını ziyaretçilerine açarak milyonlarca taraftarını ve sporseveri kucaklarken sahadaki aslanların gizli dünyasını keşfe davet ediyor.

Ali Sami Yen Spor Kompleksi ve Müzesi, futbolcuların en duygusal anlarını yaşadığı soyunma odasını ziyaret edebilme fırsatını sunarken ziyaretçilerine prezante ettiği stadyum turuyla; çıkış tünelinden sahanın çim zeminine ulaşan ziyaretçiler hem sahada hem de yedek kulübelerinde zaman geçirebiliyor.

Kulüp kurulduktan on yıl sonra yine Ali Sami Yen tarafından kurulan Galatasaray Müzesi’ndeki sayısız kupanın göz doldurup göğüsleri kabarttığı kulübün arşivinden derlenmiş kalıcı sergiyi gezenler 1913 Balkan Harbi’ne gönüllü giden Galatasaray talebelerine ayrılan köşeyi de görebiliyorlar.

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak söz konusu köşeyi içeriğimize taşırken standın tanıtım kartındaki metni aynıyla aktarıyoruz.

*************************************************************************************************************************************************

-Tasvir-i Efkar Gazetesi’nin 13 Nisan 1913 tarihli 725.sayısındaki haberin sadeleştirilmiş metnidir-

1913 Balkan Harbi’ne gönüllü giden Galatasaray talebeleri hakkında

Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’nde iken gönüllü yazılarak halen Çatalca cephesinde fedakarca vazife gören kahraman gençlerimizden birkaçı:

-Mustafa Kemal Bey (Mehmet Paşazade)

-92 Sadeddin Bey

-788 Ahmed Sadreddin Bey

-901 Ömer Seyfeddin Bey

-669 Memduh Aliş Bey (Aliş Paşazade)

-115 İsmet Bey

-449 Mustafa Faik Bey

-Onbaşı Murad Ağa (mektep hademesi)

Dünkü nüshamızda Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’nden birkaç fedakar ve civanmerd gencin harbin tekrar başlaması üzerine gönüllü yazılarak harp sahasına koştukları ve orada gerçekten pek kahramanca hizmet ettiklerini yazmıştık. Bugün o vatansever ve cesur memleket evladından birkaçının resmini yukarıda görüldüğü gibi sahifemize geçirmekle iftihar ediyoruz. Galatasaray Mekteb-i Sultanisi bu memlekette aydın düşünce sahibi olmak üzere tanınmış pek çok kimsenin yetiştiği bir feyiz ve irfan mektebi olduğu gibi, vatanseverlik vazifesini de hakkıyla takdir eder ve her türlü dünya zevk ve sefasını hakir görerek memleketin müdafaasına koşmasını bilir gençler yetiştirmek hususunda da birinciliği elde etmiş sayılabilir ki bunun en büyük delili de dün kısmen isimlerini verdiğimiz ve bugün de diğer kısmının resimlerini yukarıda bastığımız kahramanlar teşkil eder.

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü