SanatYaşam

0

Balkan Kültürünü Genç Kuşaklara Aktarmak İçin…

Best of Rumeli -Rumelinin Enleri Ödülleri Balkan kültürünü genç jenerasyona aktarmak için; her sene olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirildi.

3 Ekim 2022 İstanbul Cemal Reşit Rey Kapalı Salon’da gerçekleştirilen ödül töreni Balkan bandosu ve kokteyl ile başladı. Törenin açılışı Piyano resitali ve Atatürk’ün sevdiği Rumeli türkülerinden biriyle yapıldı.

Müzik, sinema, tiyatro, akademi, spor, edebiyat gibi bir çok alanda ünlü isimlerin katıldığı gecede müzik eğlence ve folklor gösterileri ile geceye katılanlar Balkan şöleni yaşadı.

Best Of Rumeli ödül töreninin sunucusu ve organizasyon sorumlusu Yusuf Emin gece hakkında şu bilgileri verdi : “Bir ay boyunca internet üzerinden oylamalar yapıldı ve akabinde kazanan isimler bu akşam, muhteşem ödül töreni gecesinde bizimle birlikteler. Ödül törenimizin amacı yüzyıllardır Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmış ve modern Türkiye Cumhuriyeti ‘nin de temellerinin atıldığı Balkan coğrafyasından anavatanına gelmiş Rumeli-Balkan göçmenlerine kültürlerini örf ve adetlerini sanatsal bir aktiviteyle hatırlatmak. Özellikle ünlü isimlerin kendilerini ve köklerini sahnede hatırlatmaları ve bu şekilde paylaşım yapmalarının aracılığıyla Rumeli Ve Balkan Göçmeni olmanın ne denli büyük bir değer taşıdığını bizlerden sonra gelen genç jenerasyonlara aktarıyoruz”.

 Best Of Rumeli ödül töreninin Yusuf Emini ile sunumunu üstlenen Balkan kökenli Ebru Destan ise şunları aktardı : “Aslında çok bilinmez belki ama ben de Balkan kökeni taşıyorum. Beni en çok etkileyen şeylerden biri, Best Of Rumeli Ödül töreninde ödül olarak Atatürk heykeli verilmesi oldu. Bunun yegane sebebi ise; Rumeli’nin Enlerine, En Rumeliliyi takdim etmek. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’te Rumelili ve bizim nazarımızda “En Büyük Rumelili” dir. Dolayısıyla birbirinden değerli isimlerin evlerinde Best Of Rumeli  ödülü olarak yer alması Rumeli Balkan camiası için büyük önem arz eder. Ödül törenimiz Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu’ nun önderliğinde birbirinden değerli sponsorlarımızın katkısıyla organize edilmektedir. Türkiye’de yaşayan otuz milyonu aşkın Rumeli Balkan göçmenlerinin sesi olan RUBAFED ise yoğun desteği ve özverili çalışmasıyla her geçen sene ödül töreninin hak ettiği düzeyde olması için çalışmalarına devam etmektedir”.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü