Sinema

0

Balkanları Senaryosuna Taşıyan Diziye ‘Kuvvetli Bir Alkış’

Kuvvetli Bir Alkış 29 Şubat 2024 ‘de yayına girdi. Fragmanların yayımlanmasıyla merak uyandıran dizi; her biri 23-37 dakika süreleriyle toplam 6 bölümden oluşuyor. Berkun Oya dizinin hem senaristi hem yönetmeni.

Kuvvetli Bir Alkış adlı dizi anne, baba ve çocuktan oluşan çekirdek bir ailenin yaşantısını anlatmakta. Daha çok aile içi çatışmaların öne çıktığı dizide konu ailenin hem içsel hem de çevresiyle yaşadığı psikolojik çatışmalar bulunuyor.

Anne Zeynep(Aslıhan Gürbüz), baba Mehmet(Fatih Artman) ve çocuk Metin(Cihat Süvarioğlu) ana karakterler olurken her bir bölüm izleyenleri onların iç dünyasına götürüyor.

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak bizim dikkatimizi çeken ise dizinin senaryosundaki Balkan izleri.

Absürt komedi türünün güzel bir örneği olan dizinin Plants&Friends adlı 5. bölümünde; bölüme adını veren bir projeden bahsedilmekte. Proje bir cafe zinciri hakkında. İnsanların bitkileriyle gelerek birbiriyle sosyalleşeceği cafe Plants&Friends adını taşıyor. Bitkiler için dahi oturacak yer tasarlanan konsept cafeye insanlar bitkileriyle gelecek (dizide örnek bitki olarak sukulent verilmiş), bitkiler kaynaşırken sahipleri de  sohbet ederek kahve içebilecekler. Eşi benzeri olmadığı ifade edilen bu cafe konseptinin dünyaya zincir cafe olarak yayılma hayalinden söz ediliyor. Şubelerinin açılacağı yerler ise; Moda, Nişantaşı, Cihangir, Berlin, New York, Ohri ve Tokyo olarak sırlanmış. Hatta bu şehir listesinin ardından çok da dağılmayacağız, derli toplu bi’ şey olsun, ayağa düşmesin repliği ilave edilmiş ki bu ekstra mutluluk verici bizim için. Çünkü günümüzün marka değeri taşıyan şehirlerinin anıldığı bir listede (absürt komedi türünde bir dizide türünün altı çizmek için ilave edilmiş dahi olsa) Ohri’yi görmeyi çekim merkezi olması yolunda kayda değer bir dilek olarak değerlendirmekteyiz. Buna ek olarak aynı bölümün panel sahnesinde ben bu dünyaya vizesiz geldim vizesiz gideceğim diyen Metin’in repliğinin ardından elinde kalemiyle not alan mavi kazaklı bir dinleyicinin yüksek sesle Hahhh Makedonya! demesiyse vizesiz destinasyon arayanların aklındaki ilk ülke olmasına katkı sunar nitelikte.

W. Gartner ve Philip Kotler, insanlar üzerinde pozitif bir şehir algısının oluşabilmesi için yapılacak olan imaj çalışmasının geçerliliği olan, inandırıcı, basit, özgün ve cazibeli olması gerektiğini söylüyor. Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak Makedonya ve onun en güzel şehirlerinden biri olan Ohri için bu anlamda katkı sunan Berkun Oya ve dizi ekibine teşekkür ederiz. Belki de sonraki projesinin çekim mekanı Ohri olur, kim bilir.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü