Sinema

0

Çekimleri Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan’da Gerçekleşen “Annemin Yarası”

Bosna Savaşının üzerinden 19 yıl geçmiş Salih(Bora Akkaş) 18 yaşına gelmiştir. Tanımadığı ailesini bulmak için yollara düşen Salih ‘in  yolculuğuna eşlik eder Annemin Yarası filminin izleyicisi.

Yetimhaneden ayrılan Salih‘in elindeki kâğıt parçasında bir köyün adı ve bir isim vardır. Zenica Yetimhanesi Müdürü Sadık Baba (Süleyman Atanısev) Aileni bulmak için önce bu köydeki ayakkabı tamircisini bul! demiştir ona.

Kağıtta yazan köyün adı Simin Han ‘dır. Wikipedia ‘daki günümüz bilgisine göre; Simin Han, Bosna-Hersek ‘in Tuzla kentinin doğusundaki bir kasaba. Bir okulu, bir camisi ve bir genç futbol antrenman merkezi olan köyün komşu kasabaları Gornja, Tuzla ve Slavinovici. Köyün girişindeki tabelayı gösteren sahnede köyün adının Türkçe olarak Latin harflerle yazdığı görülürken, Kiril alfabesiyle yazan köyün adı tam olarak okunmaz çünkü üstü karalanmıştır.

Köyü bulan Salih ayakkabı tamircisini de bulur. Bosna Savaşı‘na katılan ayakkabı tamircisi Mirsad’ın(Okan Yalabık) aksayan ayağı ile çalışmakta olduğu atölyesi, duvarları sıvasız evinin saçağındadır. Gri renkli harçla birbirine tutturulan bu kırmızı tuğlalar yarım kalmış hayatları temsil eder gibidir. İnşaatın devam ettiği görünümündeki yapının ocağında fokurdayan çaydanlık oraya yuva niteliğini verirken burada hayat var diye haykırmaktadır. Evi çevrelemiş rengârenk çiçek saksıları da çaydanlığa eşlik ederken her şeye rağmen ben hayattayım der gibidir.

Mirsad‘ın annesi Mevlide Hanım(rahmetli Sabina Toziya) kolladığı uygun anı yakaladığında; aradığı yerin orası olduğunu fakat hatırlatmaya geldiği şeyi unutmak için 15 yıldır uğraş verdiklerini söyler Salih’e. Bosna Savaşında Sırplara esir düşerek hamile kalan gelini Nerma’nın(Belçim Bilgin) onun fizyolojik annesi olduğunu da. Ancak gelininin bazı sağlık problemleri sebebiyle yoğun şekilde ilaç aldığını ve geçmişi de dahil olmak üzere bir çocuk dünyaya getirdiğini hatırlamadığını söyler. Oğlu Mirsad ile gelini Nerma‘nın yeni bir hayat başlattıklarını, oğulları Vedad’la(Berke Brad) huzurlu bir yaşam sürdüklerinin sözlerine ilave eder.

Artık Salih’in aradığı annesi değil bunu ona yapandır. Göğsünde kartal dövmesi olan Lazar takma adlı Borislav Miliç‘tir (Ozan Güven) aradığı. Daha filmin ilk dakikalarında anlatılan bu hikâye üzerine kuruludur tüm senaryo..

Bosna Savaşında tecavüze uğrayan kadınların bazıları çocukları kabul ederken bazıları devletin çocuk bakım yurtlarına ve başka ailelere evlatlık olarak vermişlerdir. Savaş çocukları hem kendi hem de annelerinin hikâyeleri bazı sanat dallarına konu edilirken sinema bu sanat dallarından biri olmuştur ve Annemin Yarası adlı film bu konuda iyi bir seçenektir.

Adı: Annemin Yarası
Vizyon Tarihi: 2016
Yönetmen: Ozan Açıktan
Film Türü: Dram
Film Süresi: 120 dk
Oyuncular: Ozan Güven, Meryem Uzerli, Belçim Bilgin, Okan Yalabık, Bora Akkaş
Senaryo: Ozan Açıktan, Ozan Güven, Fethi Kantarcı, Uygar Şirin, Funda Çetin, Mehmet Turgut
Senarist: Funda Çetin
Görüntü Yönetmeni: Bogumil Godfrejow

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed