Kuzey Makedonya GeziSinema

0

Kuzey Makedonya’da Çekilen Bir Adem’le Havva Filmi: “Bal Kaymak”

Balkanlar’ın soğuk hava dalgasının sımsıcak insanların üstünü örtmeye gücünün yetmediği bir filmdir “Bal Kaymak”.

Kuzey Makedonya’daki Lazarapole Köyü’ nde, UNESCO tarafından koruma altına alınan “cennetten düşen bir damla” olarak tariflenen gölüyle ünlenmiş şehri Ohrid’de ve İstanbul’da çekimleri gerçekleştirilen filmin yönetmeni Onur Tan’ın 10 yıllık senaryo çalışmasının ardından kayda alınmıştır. Fillmde oğlu Ömer Tan ana karakterlerden biri olarak yer almıştır.

Başrol oyuncularına eşlik eden yardımcı rollerden birinde, tıpkı bir diğer Balkan filmi “Limonata” daki sarı renkli Alman Tarabantının bulunması gibi sevimli bir köpek bulunmaktadır. Adı “Dobro” olan Saint Bernand cinsi köpek çekimler için Amsterdam’dan getirilmiştir ve “Avrupa’nın En Güzel Köpeği” unvanına sahiptir.

Yaşadıkları köyü ikiye bölen inatlaşmalarıyla bir Adem ve Havva filmidir “Bal Kaymak”. Bir gün, Adem (Tarık Ünlüoğlu) ile Havva (Sabina Toziya) nın yanına Bade adında bir melek gelir. Bade’nin (Beren Gökyıldız) kalbindeki temiz duygular, inatçı kavgaları başka bir dünyaya aitmişçesine yok varsaymaktadır.

Başrol oyuncusu Tarık Ünlüoğlu film gösterime girdikten bir yıl sonra vefat etmiştir; nur içinde uyusun. Filmin diğer başrol oyuncusu Makedonyalı Sabina Toziya’nın ise 2021 yılı başında beyninde tümör tespit edildiğinden Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipce tarafından ameliyat edilmiştir. Yazımızın kaleme alındığı zaman diliminde tedavi süreci devam etmekte olan sevilen oyuncuya sağlık diliyoruz.

Eski Türk filmlerindeki samimi, neşeli, eğlenceli ve duygusal aile atmosferinin izlerini taşıyan yapım, bir parça Heidi’yi anımsatırken, turşu suyunun limonla mı yoksa sirke ile mi yapıldığı hususunda fikir birliğine varamayan Neşeli Günler’in Adile Naşit’ini ve Münir Özkul’unu da çağrıştıran keyifli bir seyirliktir.

Yönetmen/senarist: Onur Tan
Oyuncular: Beren Gökyıldız, Ömer Tan, Tarık Ünlüoğlu, Sabina Toziya, Filiz Ahmet
Süre: 90 dk

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü