SanatYaşam

0

Bursa 10. Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali Başladı

Türkiye Devlet Tiyatroları’nın önderliğinde her yıl ilkbaharda “Balkan Tiyatroları Festivali” yapılması öngörüsüyle Balkan ülkelerinin tiyatro sanatına katkı sağlamış tiyatro topluluklarının öncelikli olarak yer alan festivalde Balkan ülkelerinin tiyatro yapımlarının ağırlık verilmekte ve dünyanın tanınmış tiyatro topluluklarının buluşmasına fırsat tanınmaktadır. 2023 yılı festivali için oluşturduğumuz içreğin aşağıda bulunan metnini Kuzey Makedonya Kültür Merkezi resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı festival açıklamasından alıntılanmıştır.

“13 Mart 2023 Pazartesi Kuzey Makedonya Milli Kurumu Türk Tiyatrosu-Üsküp “Kadın Terzisi” tiyatro oyunu ile “Bursa 10.Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivalinde“ sahne alacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl onuncusu gerçekleştirilen “Bursa 10. Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali“ büyük deprem felaketinde yitirdiklerimiz için açılış öncesi bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Balkan ülkelerinin tiyatro yapımlarının ağırlıkta olduğu ve dünyanın tanınmış tiyatro topluluklarının Türk tiyatro izleyicisiyle buluşması için fırsat olan etkinlik için, Kuzey Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Arnavutluk, Bulgaristan ve Yunanistan tiyatroları da Bursa’da Ahmet Vefik Paşa Sahnesi ’nde tiyatro severlerle buluşturacak.

“Kadın Terzisi” oyunu için:

Yazan: Georges Feydeau

Çeviren: Bilge Emin

Yöneten: Sinişa Evtimov

Oyuncular: Burhanedin İbrahim, Jale Osmani, Selpin Kerim, Neat Ali, Nesrin Tair, Ebru Musli, Yetkin Sezair, İnes Radonçiç, Suzan Akbelge

Dekor & Kostüm Tasarımı: Aleksandar Noşpal ve Kostüm Tasarım Asistanı Angela Bogeska.

На 13-ти март во понеделник со почеток во 20.00 часот, Турскиот театар од Скопје со претставата „Krojaч за дами“ ќе настапи на „10. Меѓународен балкански театарски фестивал“ во Бурса, Р.Турција.

Организиран по десетти пат годинава од страна на Генералниот директорат на државните театри, „10. Меѓународен театарски фестивал на балканските земји во Бурса“ започна со едноминутно молчење за настраданите од земјотресот.

На фестивалот на кој што доминираат театарските продукции на балканските земји од Северна Македонија, Косово, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Албанија, Бугарија и Грција, светски познатите театарските групи ќе се сретнат со турската театарска публика на сцената Ахмет Вефик Паша во Бурса.”

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed