Hırvatistan Gezi

0

Hırvatistan ‘ın Bayrağı

Bu içeriğimizde, turistlerin gözdesi kıyı kesimiyle öne çıkan Balkan ülkesi Hırvatistan’ın bayrağını ele alacağız.

Bayrak 1990 ‘da tasarlanmış. Üç renkten oluşuyor. En temel özelliklerinden biri, resmi askeri arma üzerinden dizayn edilmiş olması. Hazırlandığı tarihten bu güne dek herhangi bir değişikliğe uğramadan kullanılmış.

Bileşenlerinden kırmızı renk; cesareti ve aşkı temsil ederken yaygın inanışa göre kanlı geçmişi sembolize ediyor. Beyaz renk; asaleti, temizliği ve dürüstlüğü, mavi renk; gerçek olanı ve sadakati temsil ederken tüm bunların yanında imparatorları da sembolize etmekte.

Kalkan formundaki Hırvatistan armasının şekli satranç tahtasına benzediğinden “Sahovnica” ismiyle de biliniyor. Yatay ve dikey olarak yirmi beş kırmızı/beyaz alana bölünmüş. “Sahovnica” sözcüğü de Hırvatçada “satranç tahtası” anlamına geliyor. Satranç tahtasının anlamı hakkında iddialardan en yaygın olanı; beyazın Beyaz Hırvatistan’ın ve kırmızının Kırmızı Hırvatistan‘ın (bölgenin coğrafi kehaneti) gösterdiğidir. Askeri armanın üstünde yer alan bu figürlerde tarih boyunca Hırvatistan’ın özgürlüğü için mücadele eden askerleri temsil etmektedir.

Satranç tahtasının tepesindeki taçta, tarihi Hırvat arması olan beş küçük kalkan bulunuyor. Kalkanın solundan sağına şu sıradalar; Hırvatistan’ın bilinen en eski arması, Cumhuriyet arması Dubrovnik, Dalmaçya, Istria ve Slavonya. Son dördü Hırvatistan’ın tarihi bölgeleri.

Bir görüşe göreyse; kırmızı ve beyaz karelerin hanedanlık döneminde savaş alanını temsil ederken kırmızı kareler mücadele ve kanı, beyaz kareler ise zaferi ve kazanmayı anlatır.

Not: İçerik görseli https://www.hirvatistankonsoloslugu.org/ adresinden alınmıştır.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü