Hırvatistan GeziYemek

0

Hırvatistan ‘ın Ünlü Çikolatası: “Bajadera”

200, 300 ve 500 gr gibi çeşitli ağırlıklara sahip ambalajlarla tüketime sunulan Bajadera Hırvatistan ‘ın ünlü çikolatasıdır.

Ambalajın içindeki her bir çikolata altın rengi tasarımlı kağıda sarılmıştır. Üstünde ve altında ince bir sütlü çikolata tabakası bulunan çikolatanın orta tabakasında kremsi fındık ve badem dolgusu bulunur.

Hırvatistan Zagreb ‘de 1911 kuruluş tarihli Kraš Şekerleme şirketi tarafından üretilen dolgulu çikolatadaki dolgu malzemelerinin önceden kavrulmuş olması tadını arttıran bir etkendir. Üretici firmanın internet sitesinde çikolata şu cümlelerle anlatmış:

  • Aydınlık ve karanlığın oyunu, her hareketiyle sarhoş edici bir dans.
  • Zevkleri zengin ve cezbedici, çok eski zamanlardan kalma doğulu bir Bajadera dansçısının görkemli dansı gibi. Seçilmiş fındık ve bademlerin en iyi kakao ile yumuşak bir Viyana nuga karışımını keşfedin.
  • Bajadera ilk görüşte aşktır. Ayırt edici çizgili ve altın kaplaması zariftir ve ona sofistike ve çekici bir görünüm verir.
  • Bajadera’nın yapıldığı formül, Kraš’ın en iyi korunan sırrıdır. Eşsiz lezzeti ve içerik kalitesi, ona Hırvat Kreasyonu etiketini ve kalbimizde bir yer sağladı.
  • Bajadera ile tanıştığımız andan itibaren ayrılmaz bir parçayız. Bu, özel hoşgörü anları için yapılmış tatlı ödülümüzdür. Tanınmış Hırvat çikolatalı pralinleri nostalji, zevk ve tatlı beklentilerin karışımıdır.

Adındaki müzik Bajadera ‘nın lezzetinin şifresi gibidir. Çünkü adı; Macar besteci Emmerich Kálmán ‘ın Die Bajadere Opereti, dünyaca ünlü dört perde ve yedi tablodan oluşan Rus La Bayadère  Bale ‘si ve Johann Strauss ‘un Die Bajadere Polkası ile ilişkilendirilen çikolata; Kraš Şekerleme ‘nin müzikal ilhamlarına atıfta bulunmaktadır. Bu sebeple tadı müzikal bir uyumu çağrıştırır.

Hırvatlar tarafından çok sevilen bu tat eğer Kraš tarafından üretimi durdurulursa diye ülkenin aşçıları tarafından evde yapılan versiyonları ile tedbir alınmaktadır. Tarifine çeşitli internet sitelerinden ulaşmak mümkündür.

NOT: https://www.kras.hr/en/products/boxes-of-chocolates/bajadera erişim trh: 05.06.2023

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed