Kuzey MakedonyaYaşam

0

İlk Türk Kadın Kimyagerimiz Üsküplü Remziye Hisar

İstihkam Yarbayı Salih Hulusi Bey ve Ayşe Refia Hanım ‘ın kızı Remziye Hisar 1902 yılında Üsküp’te doğdu. Meşrutiyetin ilanından bir yıl sonra İstanbul ‘a göç eden ailenin dört kızında biri olan Remziye Hisar Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kimyageri olma unvanına sahip.

İstanbul kendisinden küçük sınıflarda okuyan öğrencilere matematik ve kimya dersleri vererek eğitimini tamamlayan ülkemizin ilk kimyageri, kimya derslerini yabancı isimlerin vermesi ve bu alanda hiç Türk profesörünün olmayışıyla bu alanda ilerlemek istedi. Bu istekle hayatına yön veren Hisar’ın ilk öğretmenlik deneyimi Bakü’de açılacak bir okulda kadın öğretmen ihtiyacına karşılamak üzere Azerbaycan’a gidişiyle başladı. Dr. Yüzbaşı Reşit Süreyya Gürsey ile burada tanıştı ve evlendi. Evliliğinden Fizik Profesörü Feza Gürsey ile Psikiyatrist Deha Gürsey dünyaya geldi.

Kurtuluş Savaşı yıllarında yurda dönen Hisar Cumhuriyetin ilanından sonra Paris Sorbonne Üniversitesi’nde kimya alanındaki eğitimini dünya çapında isim yapmış, Nobel ödüllü bilim insanlarından aldı. Ayrıca Sorbonne’da bu bölüme kabul edilen ilk kadın oldu. Doktora eğitimini tamamlayarak Fransa’da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde fizik ve kimya dersleri verdi.

1991’de TÜBİTAK Hizmet Ödülü ‘nü alan kimyagerimiz çalışmalarıyla yurt dışında tanınır hale geldi. 1956 yılında Fransa Hükümeti tarafından “Akademik Memur” unvanına layık görülen Hisar 1959 ‘da “profesör” unvanını aldı.

1949 ‘da Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’ni kuranlar arasında olan ve 1973 ‘de emekli olan Remziye Hisar’ın dördü çeviri olmak üzere beş adet ders kitabı yayımlandı. Kimya alanında buluşlarını içeren 16 adet bildirisi Fransa’da yayımlandı. Siirt dağlarında yetişen bir bitkinin etkilerini içeren bildirisi Fransa’da yayımlanarak bilim dünyasına sunuldu.

Edebiyata da ilgi duyan Remziye Hisar’ın yazdığı bazı şiirleri “Bir Kadın Sesi” adıyla kitaplaştırıldı.

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü