Kuzey Makedonya GeziYaşam

0

İpek Kanatlar

Kuzey Makedonya’nın doğa harikası Matka Kanyonu’ndaki beyaz kelebekler tüm ziyaretçilerin övgüsüne mazhar olmaktadır.

Özellikle bahar aylarında kanat çırpan beyaz kelebeklerin yanısıra Kuzey Makedonya’daki kelebekler hakkında vikipedi’den alıntıladığımız şu bilgilerle yazımızı sürdürmek faydalı olacaktır: “Pseudochazara cingovskii, Makedon grayling, “Alacakelebekler” ailesindeki bir kelebek türüdür. Sadece Makedon köyü Pletvar’da bulunur . Erkekleri dişilerden biraz daha küçüktür. Serin soluk gri kahverengi kelebeğin üst şeritleri özellikle dikkat çekicidir. Yaşam alanları arasında beyaz kireçtaşı kayaları yaygın olarak görülür ve beyaz kireç taşı üzerinde dinlenirken, solgun alt kısmı nedeniyle fark edilmesi çok zordur. Makedon grayling, yaşam alanlarında açılan mermer ocakları nedeniyle tehlike altındadır. Bu endemik tür, Avrupa’daki en büyük tehdit altındaki kelebek türüdür ve aktif koruma çabaları sağlıklı bir nüfus büyüklüğünün sürdürülmesi için hayati önem taşımaktadır.” (alıntı trh: 24.12.2021)

Makedonya’da yaşayan ve ülkesi hakkında bilgi birikimine güvencimiz doğrultusunda bir bilene konuyu danıştığımızda yukarıdaki bilgilerin teyidini aldık. Özellikle Köprülü ve İştip tarafındaki Ofçabolu Ovası’nda her yıl Mayıs ve Haziran aylarında  kelebekleri görmenin mümkün olduğunu ancak ülke tanıtımlarında bu hususun öne çıkmadığından bilinirliğinin az olduğunu öğrendik.

“Matka Kanyonu’ndaki kelebekleri biliyoruz fakat diğerlerinden söz edilmesinin sebebi nedir?” diye sorulacak olunursa; bu sorunun cevabının içeriğimizin görselinde saklı olduğunu söylemeliyiz.

Görseldeki geleneksel sırma tel işçiliği ile dokunmuş kelebek tablosu; 2021 yılı son çeyreğinde Balkan Turu’na çıkan bizim için çok değerli bir ailenin Kuzey Makedonya’dan getirdikleri armağandır. Kendilerine bu zarif hatıraları için, Makedonya hakkında az bilinen bir bilginin yayılımına aracılık ettikleri için teşekkür ederiz.

Bir Balkan Esintisi Ailesi olarak ipek kanatlı kelebekleri görebilmek için Makedonya’ya ilk ziyaretimizi bahar aylarında yapabilmeyi diliyoruz.

 

 

Bizden Haberdar Olun!

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

En Çok Görüntülenen Gönderiler

Menü